Коронавирус: ЕС се призова за приемане на “имунизационни паспорти”

0
99
Ваксина
Снимка: Pixabay

Гърция и Австрия призовават другите държави от ЕС да приемат “ваксинационни паспорти” срещу коронавирус, които могат да помогнат за съживяването на засегнатата от Европа туристическа индустрия, пише “BBC”. Идеята на такъв документ, който вероятно ще бъде под формата на сертификат, би била да позволи на ваксинираните срещу вируса да пътуват свободно в рамките на ЕС.

Предложението беше представено по време на виртуална дискусия между лидерите на ЕС. Но паспортът за ваксинация е изправен срещу опозиционната нагласа на някои от 27-те държави-членки на блока. Франция и Германия казват, че подобни документи могат да бъдат прибързан ход, тъй като данните за ефикасността на ваксините за предотвратяване на предаването и заразяване с вируса на друг човек са непълни. Съществуват също опасения, че даването на възможност на ваксинирано малцинство да се наслаждава на пътувания в чужбина, докато други, като млади хора, които не се разглеждат като приоритет за имунизация, продължават да се сблъскват с ограничения, би било дискриминационно.

Друго усложнение е бързото разпространение на по-заразни варианти на COVID – английската, южноафриканската и бразилската форми – и възможността за бъдещи мутации. Така че е по-вероятно хората да се нуждаят от бустери, за да останат защитени. Гърция – както и Израел – вече има цифрови сертификати за ваксинация, а други като Дания и Швеция вече преговарят за разработването им.

Вицепремиерът на Гърция Акис Скерцос заяви пред „BBC“, че общ цифров сертификат „изобщо не е дискриминационен“. Той твърди, че неваксинираните туристи също могат да посетят Гърция това лято, но процедурата за тях ще бъде по-бавна – ще трябва да бъдат тествани и може да се наложи да се самоизолират при пристигане в страната.

Гърция и Кипър се споразумяха да приемат отрицателни за COVID израелски туристи това лято – онези, които могат да докажат статута си с израелския „зелен“ дигитален сертификат. Гръцкият министър на туризма Хари Теохарис заяви, че подобна сделка може да бъде постигната с Обединеното кралство. Правителството на Обединеното кралство обаче все още не е одобрило нито един сертификат за ваксинация, нито е дало зелена светлина за чуждестранните туристи.

Гръцкият туризъм падна катастрофално миналата година заради пандемията. Приходите от него са намалели до 4 млрд. евро (3,5 млрд. лири; 5 млрд. долара) от 18 млрд. евро през 2019 г., съобщава агенция Ройтерс. Туризмът представлява около една пета от гръцката икономика, като наема всеки пети работник.

Австрийският канцлер Себастиан Курц написа в Twitter, че „ние се застъпваме за цифров зелен коридор, като този на Израел“. Той беше категоричен:

“Това трябва да ви позволи да докажете чрез мобилния си телефон, че сте били тествани, имунизирани или сте се възстановили от COVID. Нашата цел: да избегнем продължително заключване и накрая да дадем възможност за свободно пътуване отново в ЕС и свобода да се насладите на събития и кухня.”

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че ще са необходими три месеца, за да се създаде система за данни, която да се използва по границите и в националните здравни системи, но че повечето страни са съгласни, че в бъдеще може да е необходим цифров сертификат за ваксинация.

Тъй като някои страни от ЕС сега се борят с трета вълна на коронавируса, има напрежение във връзка с едностранните гранични ограничения. Германия е последната страна, която получи жалба от Европейската комисия, тъй като наложи нови полицейски проверки на чешката и австрийската граница.

По време на виртуалната среща в четвъртък лидерите на ЕС обсъдиха и начините за справяне с опасенията относно бавното разпространение на ваксини, което беше широко критикувано.

Комисията – изпълнителната власт на ЕС – беше подложена на ожесточени нападки заради стратегията си за снабдяване с ваксини. Те дори влезе в конфликт с AstraZeneca, тъй като англо-шведската фармацевтична компания далеч не достигна целта за доставка през първото тримесечие.

Някои държави-членки също намекнаха, че ваксината AstraZeneca по някакъв начин отстъпва на други – френският президент Еманюел Макрон каза в един момент, че може да е “почти неефективна” при хора над 65-те си години, без да споменава никакви доказателства.

Съобщава се, че това е довело до проблеми с властите в някои страни, като Италия, които не са склонни да използват доставките на медикаменти. Комисията все още цели да достигне най-малко 70% ваксинация на възрастните в блока до средата на септември. Засега обаче общият брой ваксинирани е под 10% от населението на ЕС.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че се чувства уверена, че целта ще бъде изпълнена. Тя потвърди:

“Това са 255 милиона души в Европейския съюз и ако погледнем планираните цифри, това е цел, която сме уверени, че ще постигнем.”

ЕС отчаяно търси начини да увеличи доставките на ваксини и да подобри способността си да проследява новите варианти, съобщава кореспондентът на „BBC Europe“ Кевин Конъли. Блокът обаче провежда политики, които може да се изплатят с месеци или дори години, когато избирателите искат отговори след дни или седмици, казва той.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments