Управляващи консерватори вероятно печелят вота за парламент в Сърбия

0
165
Избори, урна.
Снимка: Пиксабей

Управляващата консервативна партия в Сърбия, ръководена от президента Александър Вучич, е настроена за победа в парламентарните избори в неделя, показаха резултатите, прогнозирани от анкети на Ipsos и CeSID, пише агенция “Ройтерс”Данните показват, че Сръбската прогресивна партия (SNS) е на път да спечели 62,5% от гласовете, докато Социалистическата партия – младши коалиционен партньор в напускащото правителство – се вижда на второ място с 10.7 на сто от гласовете. Сръбският патриотичен алианс вдясно, воден от бившия футболист Александър Шапич, застава на трето място с 4% от избирателите. 

Духов оркестър в централата на SNS свиреше традиционна сръбска музика, преди Вучич да обяви победата. Десетки усмихнати хора се натъпкаха в малка стая, прегърнаха се, като малцина бяха с маски на лицата, въпреки че лекарите предупредиха да бъдат предпазливи, за да не се разпространява коронавирусът.

“Тази вечер хората проявиха огромно доверие в нашия екип”, каза Вучич пред журналисти и добави: Сръбските хора са решили какво бъдеще искат”.

Друг сръбски статистически център CRTA отбеляза, че избирателната активност е била 48% спрямо 56,7% през 2016 г. Държавната избирателна комисия трябва да обяви предварителни резултати, включително избирателната активност по-късно вечерта. Избирателната активност беше повлияна от действия на бойкот от страна на някои опозиционни партии, които твърдят, че вотът няма да бъде свободен или честен поради влиянието на Вучич в медиите.

Флориан Бийбър, балкански експерт от австрийския университет в Грац, написа в Туитър, след като видя резултати: “Това е фирична победа. Без опозиция в парламента изборите се дискредитират и законодателното право по-малко законно от всякога.“

Избирателите до голяма степен подкрепят усилията на управляващата коалиция Вучич да настоява за членство на Сърбия в Европейския съюз, като същевременно поддържа силни връзки с Русия и Китай. Но бъдещото правителство ще се сблъска с нарастващия натиск от страна на ЕС и САЩ да признае независимостта на бившата провинция Косово в Сърбия, което се разглежда като ключово за регионалната стабилност.

Сърбия, която има население от 7,2 милиона, съобщава за 12 894 потвърдени случая на COVID-19, от които 261 с трагичен край. Страната беше сред първите европейски държави, които започнаха да отварят границите си на 22 май и оттогава всички пунктове за блокиране бяха премахнати.

Анализатори и анкети излязоха с информация, че опасенията за здравето държат някои избиратели у дома, особено сред групите с по-висок риск от заразяване. Около 1,2 милиона души в избирателната листа от години живеят в чужбина и е малко вероятно да гласуват.

“Ако вземем предвид броя на гласовете (които партията SNS получи) … се насочваме към севернокорейски или китайски резултат при избори”, заяви Слободан Зечевич, преподавател по международно право в базирания в Белград Европейски университет.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments