Сърбия към Си Дзинпин: Никой не ви почита колкото нас

1
91
Си Дзинпин и Александър Вучич
Си Дзинпин и Александър Вучич. Снимка: Facebook

Сърбия обича Си Дзинпин. Изглежда, че наистина го обича, пише „Politico“. Пристигането на китайския лидер в Белград по време на втората част от европейската му обиколка предизвика невиждан ентусиазъм в Сърбия – страна, която често е смятана за един от най-верните съюзници на Китай в Европа.

„Казах му, че като лидер на велика сила той ще бъде посрещнат с уважение по целия свят, но почитта и любовта, които среща в нашата страна, не могат да бъдат усетени никъде другаде,“, заяви сръбският президент Александър Вучич след церемонията по посрещането пред „Palata Srbije“ – комплекс с разкошен и пищен облик, останал от социалистическата епоха, който често се използва за държавни посещения.

Вучич също така изтъкна, че що се отнася до сътрудничеството с Китай, възможностите са неограничени.

Сърбия се откроява като страна, която от години насам приветства на територия китайски инвестиции, като например изграждането на Пупиновия мост през 2013 г. Оттогава насам инвестиционните инициативи нараснаха значително, включително мащабни инфраструктурни проекти като магистрали, металургичния комбинат в Смедерево и минния басейн на китайската компания „Зиджин“. Тези начинания обаче струват скъпо на Сърбия, която е натрупала дългово бреме в размер на около 3,7 млрд. евро поради обичайната практика, според която китайските инвестиции често са обвързани с кредитни схеми. Понастоящем тя е и единствената европейска държава, която търгува с китайски системи за противовъздушна отбрана, което повдига редица въпроси и предизвикателства поради трудността да ги интегрира в съществуващите си оръжейни системи.

Китайският лидер Си Дзинпин посети официално Белград след двудневно посещение във Франция и Будапеща. Той е провел дискусии с френския президент Еманюел Макрон и с унгарския министър-председател Виктор Орбан, който също като Вучич, е трън в очите на Запада.

Замяна на Русия с Китай

Посещението на Си Дзинпин беше проведено при организация със строги мерки за сигурност, които на практика доведоха до временно спиране на движението в сръбската столица, като на ключови места по маршрута бяха мобилизирани близо 6500 полицаи. Всичко това подсилва стремежа на Сърбия да демонстрира своята почит към чуждестранния лидер и да изтъкне великолепието и тържествеността, съответстващи на целта му да увеличи значимостта на Китай в очите на Запада.

Китайски знамена бяха издигнати в цял Белград, а около 50 автобуса превозваха хора от различни краища на страната до основното място на събитието в община Нови Белград. Рано тази сутрин опозиционните партии разпространиха прессъобщение, в което твърдят, че служителите на сръбските държавни компании са били инструктирани да напуснат работа и да се присъединят към огромната тълпа, посрещаща Дзинпин.

Вчера проправителственият информационен бюлетин „Politika“ публикува на първа страница статия, в която отношенията между двете страни се описват като „железни“ – термин, придобил популярност в много социалистически страни през 20-и век, тъй като се свързва с развитието на индустриализацията и работническата класа.

„Китай и Сърбия имат сходни позиции по много важни международни и регионални въпроси. Изправени пред международната ситуация, изпълнена с промени и сътресения, ние трябва непрекъснато да укрепваме координацията си и да се борим заедно за един равноправен и подреден многополюсен свят,“, коментира Си Дзинпин.

Китайският лидер подчерта още, че многополюсността е ключов аспект от външнополитическата стратегия на Китай – формулировка, която често служи като претекст за действителната и така желана цел на сегашното ръководство на страната да оспори господстващото положение на САЩ на световната политическа сцена. Сърбия, известна с близките си отношения с Русия и честите критики към политиката на Брюксел, се оказва полезен инструмент в този стремеж, въпреки скромните си размери и икономическо влияние.

ПП „Единение“ за номера си в бюлетината за изборите: Избирателите ще улучат право в десетката с нас!

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Сърбия към Си Дзинпин: Никой не ви почита колкото нас […]