В малките населени места ще бъде изграден широколентов интернет

0
184
Министерство на земеделието, храните и горите
Снимка: МЗХГ, Искра.бг, Ирина Мазганова, Личен архив

В малките населени места в България ще бъде изграден широколентов интернет. Това стана ясно от съобщение на Министерството на земеделието, храните и горите. В него се посочва, че стартира мярката с тази насоченост, която е по Програмата за развитие на селските райони /2014-2020 година/. 

От ведомството посочиха още, че целта е в страната да се постигане 100% покритие за достъп от следващо поколение до бърз интернет. Чрез прилагането на подмярка пък ще се насърчи социалното приобщаване и ще се подобри достъпът до информационни и комуникационни технологии за по-добро икономическо развитие. Общият размер на средствата, които могат да бъдат предоставени по процедурата за всички одобрени инвестиции, възлиза на над 82 млн. лв.

Разгръщането на свръхвисокоскоростна широколентова инфраструктура ще допринесе за постигането на целите, свързани с преодоляването на цифровото разделение между селските и градските райони. Прилагането й ще подобри работната среда, като създаде условия за местно развитие.

По мярката ще се реализират дейности по изграждане на нови оптични кабелни линии за разширение на вече изградена публична широколентова мрежа за пренос на данни и услуги за достъп до интернет. Помощ ще се предоставя само за покриване на достъп от следващо поколение на така наречените „бели зони“, където понастоящем няма изградена мрежа. Тези „бели зони“ представляват 59 общински територии с техните населени места, в които ще бъдат и допустимите по подмярката инвестиции.

В Програмата, като единствен бенефициент по подмярка 7.3, е определена Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ) към Министерския съвет. Агенцията има функции по издаване, налагане и контрол на политики, правила и практики в областта на електронното управление.

По процедурата е предвидено изцяло електронно подаване и оценка на проектните предложения, което ще се извършва чрез Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН 2020) с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 1 юни 2021 г., съобщиха още от Министерството на земеделието, храните и горите. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments