Най-важното от света през изминалата седмица – Простреляха словашкия премиер, а Путин смени Шойгу

0
62
Премиер Роберт Фицо
Премиер Роберт Фицо. Снимка: Facebook

Словашкият премиер е в тежко състояние, след като беше прострелян, президентът Владимир Путин предложи нов военен министър на Русия, а броят на загиналите при наводненията в Бразилия се увеличава – това са само част от събитията в света през изминалата седмица.

В понеделник стана ясно, че руският президент Владимир Путин е предложил първия вицепремиер Андрей Белоусов за нов министър на отбраната на мястото на Сергей Шойгу. По този повод от „Франс Прес“ отбелязаха, че изненадващото отстраняване на 68-годишния Шойгу е част от дълбоки промени в кабинета, предложени от държавния глава броени дни след като положи клетва. Руският президент смени министъра на отбраната след над 2 години след началото на т. нар. „специална военна операция“ в съседна Украйна, която буксува.

В момента армията на Русия настъпва в Харковска област – броени дни след като започна сухопътна атака в североизточния украински регион, и засилва натиска си в Донбас, особено към град Часов Яр. Тя претърпя някои унизителни поражения след нахлуването си в Украйна и понесе тежки загуби, обобщават от „Ройтерс“.

Наводнение.
Наводнение. Снимка: Пиксабей

В първия работен ден от „Гражданска защита“ в Бразилия обявиха, че броят на потвърдените жертви при наводненията в Южна Бразилия е достигнал 143. 125 души остават в неизвестност, а повече от 538 000 души са били принудени да напуснат домовете си в щата Рио Гранде до Сул, чието население е около 10,9 милиона души.

Припомняме, че в началото на месеца най-южният бразилски регион бе залят в резултат на проливни дъждове. Наводненията предизвикаха тежки щети в богатия селскостопански щат.

Израел
Израел. Снимка: Кофас

На 13 май беше обявено, че армията на Израел е навлязла по-дълбоко в Рафах въпреки увеличаващия се международен натиск да не предприема сухопътна операция в този град в най-южната част на ивицата Газа, където се смята, че има 1,3 милиона жители на крайбрежната палестинска територия – над 50% от нейното население, възлизащо на 2,3 милиона души. Израелското правителство обаче отхвърля призивите, като се мотивира, че без такава офанзива няма да може да разгроми палестинското ислямистко движение, което предизвика войната с изненадващото си смъртоносно нападение в Южен Израел на 7 октомври, и така да гарантира сигурността на жителите на страната, предава „БТА“.

Във вторник в Грузия беше приет на трето четене Законът за чуждестранното влияние. Последваха реакции от цял свят. Говорителката на НАТО Фарах Далала заяви, че това е „стъпка в лоша посока“. И призова страната незабавно да промени курса и да спазва правото на мирно протестиране.

Жозеп Борел и европейският комисар по разширяването на Европейския съюз /ЕС/ Оливер Вархей също призоваха Грузия да оттегли закона и предупредиха, че тази стъпка може да има негативно влияние върху напредъка на Грузия по пътя за европейско членство.

Президентите Си Дзинпин и Владимир Путин
Президентите Си Дзинпин и Владимир Путин. Снимка: Китайско правителство

В сряда беше публикувано интервю на руския президент Владимир Путин за китайската новинарска агенция „Синхуа“, в което пишеше, че подкрепя плана на Китай за мирно уреждане на кризата в Украйна. В него се добавя още, че Путин твърди, че Русия е отворена към диалог и преговори за решаването на конфликта, който трае вече повече от 2 години.Китайският план и принципите, публикувани миналия месец от китайския лидер Си Цзинпин, отчитат факторите зад конфликта, поясни Путин.

„Оценяваме положително подхода на Китай към решаването на украинската криза“, е казал Путин пред Синхуа съгласно текста на интервюто на руски език, публикуван на уебсайта на Кремъл.

Преди над година Пекин публикува план от 12 точки, съдържащ общи принципи за слагане на край на войната в Украйна. Планът беше посрещнат положително и от двете страни в конфликта. 

Последва двудневно посещение на Путин в Китай, съответно на 16 и 17 май.

Премиер Роберт Фицо
Премиер Роберт Фицо. Снимка: Facebook

Събитието, което беляза най-много изминалата седмица, беше покушението срещу словашкия премиер Роберт Фицо, който беше прострелян след заседание на кабинета. Той беше откаран в съзнание в болницата в град Хандлова и претърпя няколкочасова тежка операция.

Нападателят е 71-годишният Юрай Цинтула, писател и член на Съюза на словашките писатели от град Левице. Той е бил охранител в търговски център и законно е притежавал оръжието, с което е извършено нападението.

Същевременно новоизбраният президент на Словакия Петер Пелегрини осъди нападението срещу премиера, като го нарече безпрецедентна заплаха за словашката демокрация.

В четвъртък министър-председателят е дошъл в съзнание. От лечебното заведение коментираха, че състоянието му остава тежко, но стабилно.

Александър Вучич. Снимка: Общомедия
Александър Вучич. Снимка: Общомедия

На 16 май вицепремиерът на Сърбия и министър на вътрешните работи Ивица Дачич съобщи, че в страната е бил задържан мъж заради заплахи, отправени към сръбския президент Александър Вучич.

„Поради заплаха, засягаща сигурността на президента на републиката, Д. М. от Сомбор е арестуван и му е постановено задържане под стража за 48 часа“, се казва в съобщение на сръбското Министерство на вътрешните работи, цитирано от „БТА“.

Вучич написа вчера в социалната мрежа „X“ че е шокиран от опита за убийство на словашкия премиер Роберт Фицо и се моли за здравето на този голям приятел на Сърбия. Скоро след това, отбелязва сръбската държавна телевизия, под публикацията в „X“ са се появили заплашителни съобщения, че Вучич ще бъде следващата мишена. Високопоставени представители на сръбското държавно ръководство осъдиха заплахите.

В петък продължиха призивите към премиера Бенямин Нетаняху да направи всичко по силите си да облекчи опустошителната и задълбочаваща се хуманитарна криза в ивицата Газа. Според „Зюддойче цайтунг“ писмо призовава също Израел да отвори всички гранични пунктове към палестинския анклав за доставка на помощи, включително „Рафах“ на границата с Египет. Писмото е подписано от външните министри на страните от Г-7 – Германия, Франция, Великобритания, Италия, Япония и Канада, както и от колегите им от Австралия, Дания, Финландия, Нидерландия, Нова Зеландия, Южна Корея и Швеция.

Най-важното от света през изминалата седмица – Путин положи клетва за нов 6-годишен мандат, а Зеленски уволни началника на охраната си

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments