Смъртта на арестуван мъж за неносене на маска разкрива полицейската бруталност в Мексико

0
257

Мексиканската общественост реагира яростно на новината за млад мъж, който бе открит пребит до смърт, след като е бил задържан от полицията за неносене на маска на публично място, информира “The Guardian”. Антиполицейски протести избухнаха в четвъртък вечерта във втория по големина град на Мексико – Гуадалахара.

По време на демонстрациите се стигна до сблъсъци с органите на реда пред двореца на парламента, като впоследствие полицейски патрулни автомобили бяха опожарени, а сградата вандализирана. От видеокадри се вижда как протестиращите нахлуват през врата на двореца. Във видео, разпространено в социалните мрежи от независимата информационна агенция “ZonaDocs”, се вижда как един от демонстрантите залива гърба на моторизиран полицай със запалима течност и го възпламенява. В отговор органите на властта отвърнаха с полицейски палки и сълзотворен газ. 

Джованни Лопес, 30-годишен зидар, е бил задържан на 4 май от местната полиция в малко градче в близост до Гуадалахара. Видео от инцидента бе публикувано в интернет в сряда, като на него се вижда как органите на реда, въоръжени с автоматични оръжия, вкарват насила Лопез в полицейски пикап, докато минувачи се молят да го пуснат. 

“Само защото не носи маска?”, пита с изумление един от свидетелите. “Оказва съпротива”, отговаря един от полицаите. 

Впоследствие близките на Лопез го търсят в полицейското управление, но са информирани, че е откаран в публична болница в Гуадалахара. При пристигането им откриват, че е починал. Лопес е имал прострелна рана в крака, като аутопсията разкрива, че е починал от тъп удар в главата

Видеото бе публикувано на фона на продължаващите в Съединените щати протести срещу убития от полицията на Минеаполис афроамериканец Джордж Флойд. Инцидентът разкрива полицейската бруталност в Мексико, където полицаите често преминават слаба подготовка и са склонни на превишаване на правомощията си. 

Гражданска кампания под слогана #JusticiaParaGiovanni заля социалните мрежи в Мексико. “Джованни не просто почина, той бе убит от полицията”, публикува в Туитър актьорът Гаел Гарсия Бернал. Арестът се е състоял в западната част на провинцията Халиско, където губернаторът Енрике Алфаро наложи стриктни мерки за ограничаване на пандемията от коронавирус, включващи задължителното носене на маски на обществени места. Активистки организации предупредиха, че заканата на Алфаро всеки, неспазващ мерките, да бъде арестуван, е предпоставка за полицейско насилие. 

“Корумпираната полиция се възползва от мерките”, коментира бащата на починалия Роберт Куган, американски затворнически свещеник от северния град Салтильо. “Ситуацията дава нова възможност на полицията да задържа и ограбва народа”, смята той. 

Съседите на Лопес коментираха за местния вестник “Mural, че полицията в региона системно задържа и малтретира гражданите за неносенето на маски на обществени места. Организации за защита на човешките права събраха изобилие от доказателства, сочещи, че малтретирането, превишаването на служебните правомощия и извънсъдебната справедливост са ежедневие в Мексико. Том Лонг, експерт по сигурността в Мексико към университета в Уоруик, отбелязва, че подобно на Съединените щати полицейските органи в Мексико постепенно налагат военно положение в страната отчасти заради обявената войната срещу наркотиците. 

“И в двете страни има богата история на полицейско насилие”, коментира Лонг, добавяйки, че много от мексиканските сили за сигурност са обучавани от американски експерти. “Милитаризацията е рецепта за полицейско насилие особено срещу тези, които не разполагат със средствата или социалния статут, за да отстоят правата си”. 

Експерти по сигурността смятат, че е малко вероятно да се заформят протести срещу полицейското насилие по примера на Съединените щати най-вече заради липсата на организация сред по-бедната прослойка на обществото. 

“За съжаление малко хора ги е грижа за правата на бедните, които се потъпкват ежедневно в страната ни”, коментира Франциско Ривас, директор на Националната агенция за защита на човешките права в Мексико, която адресира подобни казуси. 

“Обществото на Съедините щати реагира, щом се почувства застрашено. В Мексико няма така добре развито гражданско мислене и солидарност, на база които да се организира граждански отговор”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments