Руската централна банка прави огромно увеличение на лихвените проценти в опит да подкрепи падащата рубла

0
39
Рубла
Рубли. Снимка: Пиксабей

Днес централната банка на Русия повиши лихвения процент с 3,5 процентни пункта – извънреден ход, предназначен за борба с инфлацията и укрепване на рублата, след като валутата на страната достигна най-ниската си стойност от началото на войната с Украйна, съобщава „Асошиейтед прес“.

Решението за повишаване на основния лихвен процент до 12% беше обявено, след като ден по-рано беше свикано заседание на борда на директорите на банката, тъй като рублата поевтиня. Спадът идва в момент, когато Москва увеличава военните си разходи, а западните санкции натежават върху енергийния ѝ износ.

В понеделник руската валута премина 101 рубли за долар, като загуби повече от една трета от стойността си от началото на годината и достигна най-ниското си ниво от близо 17 месеца. Във вторник рублата поскъпна след обявяването на повишението на лихвения процент, но след това се отказа от част от тези печалби и достигна около 98 за долар.

Централната банка твърди, че търсенето е надхвърлило възможностите на страната да разшири икономическото производство, увеличавайки инфлацията и засягайки „динамиката на обменния курс на рублата чрез повишено търсене на вносни стоки“.

„Вследствие на това пренасянето на обезценяването на рублата върху цените набира скорост и инфлационните очаквания нарастват“, се казва в изявление на банката.

В понеделник икономическият съветник на президента Владимир Путин Максим Орешкин обвини за слабата рубла „разхлабената парична политика“ в статия, като добави, че централната банка разполага с всички необходими инструменти за стабилизиране на ситуацията и че очаква скорошно нормализиране.

С повишаването на разходите по заемите централната банка се опитва да се пребори с ценовите скокове, тъй като Русия внася повече и изнася по-малко, особено петрол и природен газ, като разходите за отбрана се увеличават, а санкциите се отразяват негативно. Внасянето на повече и изнасянето на по-малко означава по-малък търговски излишък, който обикновено натежава върху валутата на дадена страна.

Инфлацията достигна 7,6% през последните три месеца, съобщи централната банка. Миналия месец тя направи и голямо повишение на лихвения процент с 1 процентен пункт, като заяви, че се очаква инфлацията да продължи да нараства, а спадът на рублата увеличава риска. Следващото ѝ заседание относно лихвените проценти е планирано за 15 септември.

След като западните страни наложиха санкции на Русия заради нахлуването в Украйна през февруари 2022 г., рублата се срина до 130 за долар, но централната банка повиши основния си лихвен процент до 20% в дните след това и въведе капиталов контрол, който стабилизира стойността на валутата. През следващите месеци тя намали лихвените проценти.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments