Проф. Дуранкев: Тройка за правителството по милост. Мерките са неадекватни

0
142
Проф. Боян Дуранкев
Проф. Боян Дуранкев. Снимка: Facebook

Икономистът проф. Боян Дуранкев отправи остри критики към правителството за взетите противоепидемични мерки. Пред „БНР“ той обяви, че може да се пише на кабинета на Бойко Борисов тройка по милост. А самите мерки според него са неадекватни. Ниската оценка е заради закъснението и туткането. Проф. Дуранкев посочи, че в повечето страни не само правителството, а и всички политически сили са постигнали пълен консенсус по въпроса. В България обаче не е така. Правителството е силно критикувано заради действията му, като опозицията е категорична, че то трябва да подаде незабавно оставка, защото не може да се справи с пандемията.

Според проф. Дуранкев разнобоят при нас е напълно карикатурен.

По сумите му България е сред страните, които са реагирали на ситуацията с прекалено дълго колебаене.

Икономистът беше категоричен, че има страни, които могат да печатат неограничен тираж от пари и те могат да ги хвърлят от хеликоптери, докато ние сме с ограничени правомощия и няма как да не се премине на диетичен режим. При него трябва да бъдат подпомогнати най-засегнатите слоеве на населението, плюс секторите от икономиката, които ще бъдат убити, ако не им се подаде ръка на момента. Проф. Дуранкев се обяви за витаминозно лечение на икономиката.

Той определи като тревожен фактът, че бизнесът в момента иска пари по линия на пропуснати ползи, а не по линия на обективно необходими разходи. Освен това голям проблем е, че икономиката в страната не е българска и е зависима от други икономики. България по неговите думи е третирана като страна с лесна работна ръка.

Що се отнася до бюджета за следващата година проф. Дуранкев беше категоричен, че той е прекалено оптимистичен, с възможност за повече заеми и европари.

Той посочи, че през 2023 година страната ще има дълг от 16 милиарда долара. За сравнение при Тодор Живков той е бил 10,5 милиарда долара. Но тогава българите в страната са били 9 милиона, от които са работели 7 милиона. Сега са 7 милиона, от които работят 2,5 милиона души. Според него бъдещето на нашите деца и внуци вече е ипотекирано.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments