Официално: САЩ отново е в „Парижкия климатичен клуб“

0
107
Лозунг от протест за климата.
Протест за климата. Снимка: Пиксабей

Съединените щати официално се присъединиха към Парижкото споразумение за климата в петък, като засилиха глобалната борба срещу изменението на климата. Това се случи заради плана на администрацията на Байдън за драстично намаляване на емисиите през следващите три десетилетия, информира “Агенция Ройтерс”.

Учени и чуждестранни дипломати приветстваха завръщането на САЩ към договора, който стана официален 30 дни, след като президентът Джо Байдън нареди предстоящата промяна още в първия си ден на поста.

Тъй като близо 200 държави подписаха пакта от 2015 г. за предотвратяване на катастрофални климатични промени, Съединените щати бяха единствената държава, която напусна споразумението. Бившият президент Доналд Тръмп предприе стъпката, твърдейки, че действията по климата биха стрували твърде много на страната зад Океана.

Американският пратеник за климата Джон Кери ще участва във виртуални събития в петък, за да отбележи повторното влизане на САЩ, включително изяви с посланиците във Великобритания и Италия, генералния секретар на ООН Антониу Гутериш и пратеникът на ООН за климата Майкъл Блумбърг.

Байдън обеща да начертае пътя към нулеви нетни емисии в САЩ до 2050 г. Според учените целта е в съответствие с необходимото, като същевременно подчертават, че глобалните емисии трябва да спаднат наполовина до 2030 г., за да се предотвратят най-опустошителните последици от глобалното затопляне.

Кери, заедно с вътрешния съветник по климата на Байдън, Джина Маккарти, създават нови разпоредби и стимули, насочени към ускоряване на внедряването на чиста енергия и плавен преход от изкопаеми горива.

Тези мерки ще съставят гръбнака на следващата цел на Вашингтон за намаляване на емисиите или национално определения принос, който ще бъде обявен преди срещата на върха на глобалните климатични лидери. На нея Байдън ще бъде домакин на 22 април. Следващата климатична конференция на ООН е през ноември в Глазгоу.

Байдън също така е подписал повече от дузина изпълнителни заповеди, свързани с изменението на климата, а също така е мобилизирал всяка федерална агенция с цел да помогне за формирането на реакцията на правителството.

Въпреки вълнението от връщането на САЩ към глобалните преговори, преговарящите за климата казват, че пътят напред няма да бъде лесен. Климатичните цели на Байдън са изправени пред политически предизвикателства в Съединените щати, противопоставяне от компании за изкопаеми горива и известна загриженост сред чуждестранните лидери относно американските залитания по отношение на политиката в областта на климата. Рейчъл Клетъс, политически директор в Съюза на загрижените учени, обяви:

“Има много основания, които ни карат да размислим, но надеждата в Париж е жива и силна.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments