Най-важното от изминалата седмица – извънредно заседание на парламента и протести

1
44
Народно събрание
Народно събрание. Снимка: Архив

Извънредно заседание на Народното събрание, протести на таксиметровите шофьори и мъж, ударен от мълния – това само част от събитията в България, които белязаха изминалата работна седмица.

В понеделник от правителствения пресцентър съобщиха, че служебният кабинет е осигурил приблизително 80 милиона лева допълнително за възнагражденията в държавните висши училища. Посочва се, че двете постановления за отпускане на средствата, за които служебният премиер Димитър Главчев е поел ангажимент през предходната седмица пред Съвета на ректорите и синдикатите, са вече приети от Министерски съвет.

Припомняме, че на 17 май полагащите се 39 млн. лева допълнително финансиране за ръст на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища са наредени от Министерството на образованието и науката /МОН/ по сметките на университетите. Това ще даде възможност минималната заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища да се увеличи с 290 лв. – от 1810 на 2100 лева. Увеличението ще обхване 33 държавни висши училища с 2086 асистенти и всички останали преподаватели, заемащи академични длъжности в тях. То ще допринесе за привличането и задържането на млади преподаватели и тяхното развитие в академичната кариера. Парите са разчетени със Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г., заради което на настоящия етап няма пречка да се реализира увеличение на възнагражденията на академичния състав от 1 януари 2024 г., посочват от Министерския съвет.

Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Снимка: Йоана Динкова, Фейсбук.
Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Снимка: Йоана Динкова, Фейсбук.

Още 40,7 млн. лева ще отпусне служебното правителство за повишение на възнагражденията в системата. По-голямата част ще бъде насочена към администрацията на висшите училища, ще бъдат предвидени също средства за преодоляване на диспропорции във възнагражденията на академичния състав, както и за стипендии на докторанти.

В същия ден 44 висши училища и университети не отвориха врати в изпълнение на решение на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. На 22 май служебният премиер Димитър Главчев съобщи, че първите 39 млн. лева вече са постъпили по сметките на висшите училища.

Такси
Такси. Снимка: Pixabay

В първия ден на седмицата шофьори на таксита стартираха безсрочен протест срещу закриването на столични таксиметрови стоянки. Председателят на Националния таксиметров синдикат Красимир Цветков коментира за „БТА“, че не смятат да провеждат шествие или да пречат на столичани, тъй като трафикът в града и без това е тежък. По думите му протестът ще се изразява с присъствие на таксиметрови шофьори и техните автомобили на всичките 131 стоянки в София, определени с общинска заповед. Той твърди, че на софийска територия трябва да има 131 стоянки с общо 729 места. В зоните „Център“ и „Широк център“ стоянките трябва да са общо 68, но по думите му 21 от тях са премахнати. Той подчерта, че настояванията на бранша включват всяка стоянка да има и инвалидно място.

Изпит
Изпит. Снимка: МОН

На 20 май се проведе втората задължителна матура по профилиращ предмет, матурата за придобиване на професионална квалификация, а на 22 май стана ясно, че допълнителните държавни зрелостни изпити в 12-и клас ще се състоят до 29 май.

Във вторник президентът Румен Радев удостои с Почетния знак на президента Лили Иванова за изключителната значимост на нейното цялостно творчество към българската музикална култура и приноса ѝ за високия международен престиж на родната певческа традиция, както и в знак на почит към нейния талант, утвърдил я като примата на българската популярна музика.

Депутати
Депутати. Снимка: Народно събрание

На 21 май парламентът обсъди на извънредно заседание осъвременяването на пенсиите от 1 юли. В началото на заседанието се регистрираха 174 народни представители. По време на него беше изслушан служебният министър-председател Димитър Главчев, който увери, че пенсиите ще бъдат увеличени от 1 юли 2024 г. с 11%. Той цитира официален протокол от заседание на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт /НОИ/, проведено на 14 май, в който се посочва, че решението е взето с 16 гласа от присъстващите членове на съвета:

„На основание чл. 100, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, Надзорният съвет реши: „Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 г., се осъвременяват от 1 юли 2024 г. с 11 на сто.“

Той припомни, че органите на управление на НОИ са Надзорният съвет и управителят и подуправителят.

В крайна сметка със 78 гласа „за“ парламентът одобри проекта на решение, с който задължава представителите на правителството в Надзорния съвет на НОИ да подкрепят осъвременяване на пенсиите по чл. 100 от Кодекса за социално осигуряване в размер на 11 % от 1 юли.

Наводнение
Наводнение. Снимка: Скрийншот от видео

В сряда в София падна обилен дъжд, вследствие на който са били подадени над 230 сигнала. От тях 45 са били обработени през нощта. Най-критично е било положението в участъци на Околовръстното шосе на града заради 2 излезли от коритата си реки. Сериозна е била и ситуацията в селата Кривина и Казичене, където е имало наводнени къщи и улични платна със завиряване. Съобщено беше и за мъж, ударен от мълния.

В четвъртък вътрешният министър Калин Стоянов заяви, че схемите за купуване на гласове остават същите, често гласоподавателите се подкупват с обещания за опрощаване на дългове: „Цените за купуване на гласове ги казахме няколко пъти – в момента те са между 50 и сто лева. Предполагам, че в последния момент може да има някаква промяна, но ще следим този процес. Правим справка за броя на сигналите, като сравняваме с данните, които имаме за предходните избори от миналата година. За момента има образувани четири пъти повече досъдебни производства, а сигналите са около 2,5 на сто повече.“

Церемонията
Церемонията. Снимка: МВР

Според него това може да се обясни по два начина – на първо място с това, че може би гражданите имат по-голямо доверие и подават повече сигнали и на второ място – МВР е пристъпило към подготовка за изборите много преди вота.

В четвъртък се проведе и протест срещу беззаконието на пътя „Децата ни умират между ламарини“. Той беше организиран от сдружението „Ангели на пътя“ и партньори от неправителствения сектор. Денят е избран в знак на подкрепа за родителите на 14-годишния Филип, който беше убит на пешеходна пътека през 2023 г. Днес стартира делото за смъртта му. Автошествието започна от бул. „Цариградско шосе“, стигна до Столичната община, откъдето излязоха да говорят с протестиращите. На 8 юни, ден преди изборите, опечалените родители пак ще отправят призив към институциите и политиците да работят за по-безопасни пътища и ефективни съдебни процеси.

Протест
Протест. Снимка: Христо Иванов Германеца, Facebook

На 23 май служебният здравен министър освободи директора на УМБАЛ „Лозенец“ д-р Христо Стоянов. Мотивът за решението е извършеният одит в лечебното заведение, който показва редица тежки нарушения. Констатациите от проверката са, че болницата е във влошено финансово състояние, като се наблюдава устойчива тенденция за натрупване и значителен ръст на задълженията в периода на управление на изпълнителния директор д-р Стоянов.

В четвъртък начело на Клон-териториално поделение „Пристанище Бургас“ застана Йоан Костадинов, който е син на бившия кмет на Бургас Йоан Костадинов. Назначението му е утвърдено с решение на управителния съвет на Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“ /ДППИ/.

Най-важното от изминалата седмица: Старт на делото за загиналите полицаи в Бургас, протести и подготовка за изборите

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Най-важното от изминалата седмица – извънредно засе… […]