Идва ли краят на световния ред, какъвто го познаваме?

0
44
Земно кълбо
Земно кълбо. Снимка: Pixabay

Намираме се в объркващо време за американците, когато става дума за световни дела, като правителството обяснява, от една страна, защо е време да се оттегли от Афганистан, но от друга защо е време и да се застъпи за Украйна, пише „CNN“.  Това е време, когато американците искат армията им да е по-малко ангажирана в чужбина. НАТО усеща напрежението. Автокрациите, насочени към експанзията, като Русия и Китай, стават все по-смели и действат като съюзници. Ерата на суперсилата Америка се тества по нови начини по целия свят.

Източна Европа

Точно 30 години след падането на Съветския съюз Русия маневрира, за да навлезе по-нататък в Украйна, една от нейните бивши републики. Постсъветското разрастване на НАТО е плячка на руския президент Владимир Путин. А администрацията на президента на САЩ Джо Байдън постави 8500 американски войници в повишена готовност за разполагане в Източна Европа като възпиращ фактор за Русия и гаранция за страните от НАТО.

Западна Европа

Американското влияние се нуждае от подкрепа. За да обединят страните от НАТО срещу Русия, САЩ също играят ролята на енергиен посредник, търсейки гаранции за гориво от Близкия изток и Азия, за да притъпят влиянието на Русия като основен доставчик на природен газ за Германия.

Азия

Китай тества автономията на Тайван, самоуправляващия се остров, който отдавна е мечтал, с многократни мисии на военновъздушните сили близо до Тайван. Най-голямото подобно нахлуване тази година дойде ден след като САЩ, заедно с Япония, преместиха флотилия от военноморски кораби във Филипинско море като част от тренировъчни учения. Междувременно, изолирана от света, Северна Корея засили ракетните си изпитания.

Близкия Изток

Базите, в които се помещават американски войски в Ирак и Сирия, бяха атакувани тази година. Тази седмица противоракетната отбрана на САЩ Patriot се присъедини към Обединените арабски емирства, за да прехвърли ракети, изстреляни от йеменските хути, които бяха насочени към авиобаза Ал Дафра в ОАЕ, където се намират американски войски.

И тогава идва Иран. След като САЩ при тогавашния президент Доналд Тръмп разбиха на пух и прах международното споразумение, предназначено да спре ядрената ескалация на страната, Иран може да се приближи все по-близо до ядрените оръжия.

Американската роля

Всички тези ситуации се създават години наред, но възникващият въпрос е каква роля ще играят САЩ в бъдеще. Противостоянието около Украйна предполага, че опонентите на САЩ усещат слабост и виждат пролука за действие сега. Стивън Колинсън от CNN пише:

„Предизвикателствата към изграждането на властта на САЩ идват в момент, когато в чужбина има широко разпространено схващане, че Вашингтон не е силата, която беше през втората половина на 20-ти век.“

Той добавя:

„Въпреки уверенията на Байдън, че „Америка се завърна“, хаотичното изтегляне от Афганистан миналата година повдигна въпроси относно компетентността и ангажираността на САЩ. Противниците на Съединените щати знаят, че американците са изтощени от 20-годишната война в чужбина, фактор, който може да накара някои да изчислят че Вашингтон може да се колебае по отношение на стратегическите си задължения по политически причини.

Факторът Путин

Путин е пряко или косвено замесен в повечето от тези въпроси – от Украйна през Сирия до Азия.

Написах тук миналата седмица, че никой не знае със сигурност какво търси Путин, пише авторът на статията. Но Фиона Хил, старши сътрудник в института Брукингс и бивш експерт по Русия в Белия дом, прави убедителен аргумент в The New York Times, че знае точно какво търси, поне по отношение на Украйна: Путин „иска да изгони САЩ от Европа. Тя пише още:

„Както той може да се изрази: „Сбогом, Америка. Не позволявай на вратата да те удари на излизане.“

Джил Дохърти, експерт по Русия и бивш шеф на московското бюро „CNN“, се съгласи: „Те искат повторение на края на Студената война“, каза тя във вторник в „Нов ден“. А блицът на руските държавни медии помага да се оформят нагласите на обществеността на място.

Путин усеща, че американската мощ отслабва, според Хил. Той „вярва, че Съединените щати в момента са в същото затруднение, в което Русия беше след разпадането на Съветския съюз: жестоко отслабени у дома и в оттегляне в чужбина“. Противостоянието в Украйна, пише тя, трябва да бъде посрещнато със сила от САЩ, тъй като ще отекне по целия свят. Тя твърди, че в допълнение към предизвикателството към НАТО, агресията на Путин в Украйна ще застраши „цялата система на ООН и ще застраши договореностите, които гарантираха суверенитета на държавите-членки след Втората световна война – подобно на инвазията на Ирак в Кувейт през 1990 г., но при равномерна по-голям мащаб.

Западът не е напълно единен по отношение на Русия

Въпреки всички геополитически залагания, икономическият лост на Путин е този, който забави европейското единство срещу неговите действия. Ивана Котасова пише за „CNN Business“ от Лондон, че подводният газопровод „Северен поток 2“ от Русия, който заобикаля Украйна и в Германия, се е превърнал в клин в геополитическата криза.

Германия не е обещала да въоръжи Украйна като другите западни демокрации. Включването на газопровода в разговорите за санкции срещу Русия беше бавно. Кристин Берзина, старши сътрудник в Германския фонд Маршал на Обединените щати, каза, цитирана от Котасова:

„Като се има предвид, че целта на Русия е да раздели всички, ако се стремят да разрушат единството в Европейския съюз и в НАТО, този тръбопровод беше прекрасен кораб.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments