Сенатът открива дебати относно инфраструктурен законопроект на стойност трилион долара

0
22
Белият дом
Снимка: Pixabay

Сенатът гласува за откриването на  дебати относно мащабен инфраструктурен законопроект, възлизащ на стойност приблизително 1 трилион долара, след седмици усилени преговори. Планът ще бъде сред приоритетните в дневния ред на президента Джо Байдън. Резултатът от гласуването вчера е 67 срещу 32 гласа.

Над половината от сумата за осъществяването на законопроекта – 550 милиарда долара на практика е ново държавно финансиране. Предвидено е инвестирането в крупни инфраструктурни проекти – 73 милиарда долара за възстановяване на електрическата мрежа, 66 милиарда долара за пътнически и товарни железопътни линии, 65 милиарда долара за разширяване на мащабния достъп до интернет, 55 милиарда долара за водна инфраструктура, 40 милиарда долара за поправяне на мостове, 39 милиарда долара за модернизиране на обществения транспорт, главно автобуси, както и 7,5 милиарда долара за изграждането на първата мрежа от станции за зареждане на електрически превозни средства. По повод на това от Белия дом заявиха, че инвестициите в законопроекта, насочени към различни области на американската инфраструктура са най-мащабните до момента, или поне от няколко десетилетия насам.

Горди сме да обявим, че  успяхме да постигнем двупартийно споразумение по нашето предложение, с което имаме за цел да осъществим най-мащабната инвестиция в критичната инфраструктура на Америка от години насам. Нашият план ще създаде добре платени работни места в цялата ни страна, без да е необходимо да се повишават данъците. Постигането на това споразумение не беше лесна задача, но нашите избиратели очакват от нас да положим много усилия и да им покажем, че две страни все още могат да работят заедно, за да отговорят на нуждите на американския народ.“, гласи изявление от името на сенаторите. 

Изявлението е подписано от голям брой републикански сенатори, сред които Ричард Бър от Северна Каролина, Бил Касиди от Луизиана, Сюзън Колинс от Мейн, Линдзи Греъм от Южна Каролина, Том Тилис от Северна Каролина, Лиза Мурковски от Аляска, Роб Портман от Охайо, Мит Ромни от Юта и Майк Раундс от Южна Дакота. Сред сенаторите с демократични възгледи са Джаки Росен от Невада, Крис Кунс от Делауеър, Дик Дърбин от Илинойс, Маги Хасан от Ню Хемпшир, Джон Хикенлупър от Колорадо, Марк Кели от Аризона, Джо Манчин от Западна Вирджиния, Жана Шахин от Ню Хемпшир, Кирстен Синема от Аризона, Джон Тестър от Монтана и Марк Уорнър от Вирджиния.

Само преди седмица републиканците отхвърлиха процедурно гласуване, организирано от лидера на Демократическата партия на Сената Чък Шумер, който се надяваше с този ход да успее да подтикне управляващите към активни преговори. Няколко дни след това на преговарящите беше изпратено ясно послание от Белия дом, гласящо:

„Президентът няма планове да се оттегля от преговорите.

Това беше важен елемент от преговорите, тъй като имаше реална опасност да се стигне до провал. Въпреки това зад кулисите в Белия дом личеше ясната цел да се продължи напред. За Байдън това означава множество брифинги на ден, редовни дискусии и една лична среща със Синема, която е водещият преговарящ представител на демократите. Държавният глава направи всички опити да гарантира, че коалицията ще остане цяла, според представител на Белия дом. Преговорите се превърнаха в обект на ежедневни заседания.

След като в началото на седмицата беше трудно да се определели кой е виновен за липсата на окончателно споразумение, високопоставените служители на Белия дом се въздържаха от влияние и намеса. Според говорител на Белия дом Рон Клейн, началник на кабинета на Белия дом, е водел дълги телефонни разговори с Шумер няколко пъти на ден, докато демократите са се опитвали да балансират, давайки възможност на групата да постигне споразумение.

Въпреки че двупартийната група постигна напредък по въпроса вчера, някои леви сенатори отправиха критики, след като Синема обяви, че няма да подкрепи идеята за друга, много по-голяма сума на стойност на 3,5 трилиона долара, предложена за друг законопроект.

Другият законопроект, предложен от демократите е друг ключов елемент от законодателната програма на Байдън, който цели да финансира инициативи за опазването на климата, изграждането на общодостъпни детски градини и колежи, увеличаване на платения годишен отпуск и отсъствието от работа по болест, както и въвеждането на допълнителни достъпни здравни услуги, наред с много други предложения. Сенаторът Мондър Джоунс заяви, че ще се противопостави на двустранната сделка, а водещата фигура на Демократическата партия Александрия Окасио-Кортес също разкритикува позицията на Синема.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments