САЩ одобри с мнозинство предоставянето на помощ за Украйна и Израел

0
24
Сенат в САЩ
Сенат в САЩ. Снимка: Pixabay

Сенатът в САЩ одобри отпускането на пакет на стойност 95 млрд. долара под формата на чуждестранна помощ за Израел, Украйна и Тайван – дългоочакван резултат след месеци на противоречиви дискусии сред управляващите, предаде “Politico”. Законопроектът включва и разпоредба, която изисква компанията, която притежава TikTok, или да продаде приложението, или да получи забрана за използването му на територията на страната, както и мярка, която разрешава продажбата на активи на руски олигарси.

Въпреки че мярката беше приета с двупартийна подкрепа79 срещу 18 гласа, политическите последици ще се усетят в много аспекти. Това е победа за демократите и републиканците, които смятат, че фокусът трябва да бъде насочен отбраната, но част от сенаторите с консервативни възгледи не скриха недоволството си от одобряването на законопроекта. Някои от противниците на законопроекта се опитаха да забавят приемането му вчера, като отправиха въпроси и провокативни изказвания, но по регламент сенаторите имаха право да говорят само по един час. Друг важен момент е, че по време на дискусиите нямаше голям брой сенатори, които да желаят да участват, особено като се има предвид, че тази седмица първоначално беше предвидена като седмица за почивка и много членове изглежда бързаха да се приберат у дома.

Към причините за недоволство по отношение на помощта за Украйна се прибавя и фактът, че подкрепата на републиканците за този кръг от процеса по предоставяне на чуждестранна помощ се е увеличила в сравнение с преди няколко месеца. Когато Сенатът гласува подобна стъпка през февруари, тя беше приета със 70-29 гласа. Тази по-ранна версия на законопроекта се забави заради противоречия в Камарата на представителите, но председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън представи своя собствена версия на законопроекта, която сегментира помощта за всеки съюзник в отделни гласувания, преди да обедини законопроектите отново в един общ пакет, който следва да бъде приет и от Сената.

Докато управляващите в САЩ не успяваха да постигнат съгласие по въпроса в продължение на месеци, Украйна започна да губи силата си във войната си с Русия, което доведе до опасенията, че забавянето на помощта може да струва прекалено скъпо на страната, особено на бойното поле. Въпреки че не успяха да блокират законодателството, критиците на помощта за Украйна твърдят, че са спечелили на друг фронт, като дадоха ясно да се разбере, че другите държави не могат да очакват лесно предоставяне на помощ от САЩ. По повод на това сенатор Дж. Д. Ванс коментира пред репортери: „Успяхме да дадем ясно да се разбере на Европа и на останалия свят, че Америка не може да издава празни чекове до безкрай.“

Все още не е ясно каква ще е ролята на Конгреса в Украйна и Израел занапред. Демократите изразяват все по-голяма загриженост относно хуманитарните условия в ивицата Газа, а някои сенатори дори предупредиха преди гласуването, че помощта за Израел може да се сблъска с предизвикателства в Сената, като този път причината е съпротивата на демократите. Тези прогнози не се сбъднаха, но след като Конгресът приключи с гласуването, сенаторът Питър Уелч, който гласува против окончателното приемане на законопроекта, предположи, че сега отговорността за ситуацията в тези пострадали страни ще падне основно върху Белия дом. Предвид факта, че Израел, и Украйна са разтърсени тежко от тези конфликти, които на този етап нямат изглед за скорошно разрешаване, остава въпросът какво ще се случи следващия път, когато Украйна, Израел или друг американски съюзник се нуждае от помощ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments