След заплахи от руски дронове Украйна изтегля предоставените от САЩ танкове „Ейбрамс“ от фронтовата линия

0
48
Танкове
Dynamic Front. Снимка: U.S. Army Europe and Africa

Украйна засега е оставила настрана предоставените от САЩ танкове „Ейбрамс“ M1A1 във войната си срещу Русия, отчасти защото руските безпилотни летателни апарати са направили твърде трудна работата им, без да бъдат открити или атакувани, съобщиха двама американски военни представители пред „Асошиейтед прес“.

САЩ се съгласиха да изпратят 31 „Ейбрамс“ на Украйна през януари 2023 г. след продължила няколко месеца агресивна кампания от страна на Киев, в която се твърдеше, че танковете, които струват по около 10 млн. долара за брой, са жизненоважни за способността на украинската държава да пробие руските линии. Но бойното поле се промени значително оттогава, най-вече от повсеместното използване на руски дронове за наблюдение и ловци-убийци. Тези оръжия затрудниха защитата на танковете от страна на Украйна, когато те бързо биват откривани и преследвани от руски дронове или снаряди.  Пет от 31-те танка вече са загубени от руски атаки.

Разпространението на безпилотни самолети на украинското бойно поле означава, че „няма открит терен, през който можеш просто да минеш, без да се страхуваш, че ще бъдеш открит. Това каза в четвъртък пред репортери високопоставен служител от отбраната. Служителят говори при условие за анонимност, за да предостави актуална информация за американската оръжейна подкрепа за Украйна преди срещата на Контактната група по отбраната на Украйна в петък.

Засега танковете са преместени от фронтовата линия и САЩ ще работят с украинците за възстановяване на тактиката, заявиха заместник-председателят на Обединения комитет на началник-щабовете адмирал Кристофър Грейди и трети служител от отбраната, който потвърди преместването при условие за анонимност.

„Когато се замислите за начина, по който еволюира борбата, масираната броня в среда, в която безпилотните въздушни системи са повсеместни, може да бъде изложена на риск, заяви Грейди пред медията в интервю тази седмица, като добави, че танковете все още са важни.

„Сега вече има начин да се направи това, категоричен бе той и добави:

„Ще работим с нашите украински партньори и с други партньори на място, за да им помогнем да обмислят как биха могли да използват това, в този вид променена среда сега, където всичко се вижда веднага.

Новината за отстранените танкове идва в момент, когато САЩ отбелязват двегодишнината от създаването на Контактната група за отбрана на Украйна – коалиция от около 50 държави, която се среща ежемесечно, за да оцени нуждите на Украйна на бойното поле и да определи къде да се намерят необходимите боеприпаси, оръжия или поддръжка, за да се поддържа оборудването на украинските войски.

Неотдавнашните пакети помощи, включително пакетът за военна помощ в размер на 1 млрд. долара, подписан от президента Джо Байдън в сряда, също отразяват по-широко пренастройване на украинските сили в развиващата се борба. sОчаква се в петък САЩ да обявят, че ще предоставят и около 6 млрд. долара дългосрочна военна помощ на Украйна, съобщиха американски представители, като добавиха, че тя ще включва и така търсените боеприпаси за системите за противовъздушна отбрана „Пейтриът“. Длъжностните лица са говорили при условие за анонимност, за да обсъдят подробности, които все още не са оповестени публично.

Пакетът на стойност 1 млрд. долара набляга на възможностите за борба с дронове, включително патрони 50-и калибър, специално модифицирани за борба със системи за борба с дронове. Допълнителни средства за противовъздушна отбрана и боеприпаси; както и множество алтернативни и по-евтини превозни средства, включително Humvee, бойни машини на пехотата Bradley и превозни средства, защитени от мини в засада.

САЩ също така за първи път потвърдиха, че предоставят балистични ракети с голям обсег на действие, известни като ATACM, които позволяват на Украйна да нанася удари дълбоко в окупираните от Русия райони, без да се налага да напредва и да се излага на риск от откриване от дронове или от укрепена руска отбрана.

Макар че дроновете са значителна заплаха, украинците също така не са възприели тактики, които биха могли да направят танковете по-ефективни. Това издаде един от американските служители в областта на отбраната.

След като обявиха, че ще предоставят на Украйна танкове „Ейбрамс“ през януари 2023 г., САЩ започнаха да обучават украинците в армейската база Графенвьор в Германия през пролетта на същата година как да ги поддържат и експлоатират. Те също така обучиха украинците как да ги използват в комбинирана война – когато танковете действат като част от система от настъпващи бронирани сили, координирайки движенията си с въздушни настъпателни огньове, пехотни войски и въздушни средства.

С напредването на пролетта и дългоочакваната контраофанзива на Украйна забуксува, преминаването от обучение на танкове в Германия към въвеждане на „Ейбрамс“ на бойното поле се разглежда като наложително условие за пробив на укрепените руски линии. През септември украинският президент Володимир Зеленски обяви в своя канал в Телеграм, че „Ейбрамс“ са пристигнали в Украйна. Оттогава насам обаче Украйна ги е използвала само в ограничена степен и не е включила в операциите си бойни действия с комбинирани оръжия, каза служителят на отбраната.

По време на неотдавнашното си изтегляне от Авдийвка, град в Източна Украйна, който беше в центъра на интензивни боеве в продължение на месеци, няколко танка бяха загубени от руски атаки, обясни служителят.

Дългото забавяне от страна на Конгреса на САЩ при приемането на ново финансиране за Украйна означава, че силите ѝ трябваше да разпределят боеприпасите и в някои случаи те можеха да стрелят само веднъж на всеки пет или повече пъти, когато бяха обект на нападение от страна на руските сили.

В Авдийвка украинските сили бяха силно превъзхождани и отвръщаха на ударите на руските плаващи бомби и безпилотни самолети-убийци с всички останали боеприпаси.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments