Създава се организация за стартирането и на втората фаза на ваксинирането

0
159
Работна среща
Снимка: Правителствена информационна служба

Създава се организация за започването и на втората фаза с пристигането в страната на новите доставки ваксини. Това коментира здравният министър проф. Костадин Ангелов по време на работно съвещание, което премиерът Бойко Борисов свика днес с членове на правителството. По думите му подготвя се ваксинацията на 15 000 души в домовете за стари хора и около 11 000 души персонал, като общините вече събират списъците със съгласие. Справка в Единния информационен портал показва, че до момента ваксиниралите се са 4739 души.

Ситуацията у нас се подобрява и според министъра имало отчетлив резултат от противоепидемичните мерки, като 14-дневната заболеваемост е 180 на 100 000 души. Излекуваните са трайно повече от новозаболелите. От своя страна премиерът е уверен, че ако продължава да се следи внимателно ситуацията и се реагира гъвкаво, страната ни ще преодолее пандемията и ще стане ясно, че България е успяла да управлява най-добре кризата, засегнала целия свят. Твърдение, което не е подкрепено от критиците на противоепидемичните мерки у нас. Те призоваваха още през лятото да се приеме план за реакция при втора вълна – нещо, което не се направи и съответно здравната ни система се претовари, това доведе до ненавременна помощ и съответно смърт на пациенти. А и да не забравяме, че България няколко пъти водеше класациите по смъртност в резултат на COVID-19 сред страните по света.

По време на заседанието Борисов за пореден път изтъкна, че е повишил доходите на фона на пандемията, но реално не отчете кой накрая ще плаща сметката от тези му действия. Факт е, че от вчера минималната работна заплата нарасна до 650 лева, но тя пак остава най-ниската в Европейския съюз. Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст вече е 300 лв., за което са осигурени 474 млн. лева. Това са най-ниските пенсии не само в ЕС, но и на Балканите. Предстои обаче от юли всички пенсии да бъдат осъвременени с 5 на сто.

Борисов твърди, че продължава и подкрепата за бизнеса. Също твърдение, което беше оспорено на протест преди броени дни в редица градове у нас, сред които Бургас и Варна. Въпреки това премиерът отбелязва още, че от 1 януари възнаграждението за нощен труд е минимум 1 лев на час, а минималното обезщетение за безработица остава 12 лева на ден, след като през октомври беше увеличено от 9 лв. Припомняме, че стойността на нощния труд също беше вдигната след множество протести в различни сектори у нас през 2020 г., като например е тези на полицаите и пожарникарите.

По време на срещата беше уточнено, че до 30 юни тези, които са пропуснали срока, но искат, могат да прехвърлят парите от „вторите“ пенсии от универсален фонд в НОИ, ако сметнат, че така ще е по-изгодно за тях.

По време на заседанието премиерът отбеляза, че и през тази година от патронажната грижа в 226 общини и 18 столични района ще продължат да доставят храни и лекарства и да помагат за извършване на някои административни услуги. 50 000 възрастни и хора с ниски доходи ще получават топъл обяд. Над 3000 души ще могат да се хранят в обществените трапезарии в страната, а около 300 000 ще получат пакети с храни от първа необходимост. Продължава подкрепата от 50 лв. към пенсиите за 2,1 млн. пенсионери, а през април 392 000 пенсионери с пенсии от 300,01 лв. до 369 лв. ще получат еднократна добавка от 120 лв. за храна. Продължават и всички видове социална подкрепа за хората с увреждания и се увеличават заплатите на личните асистенти. Размерът на помощта за отопление отново ще е около 500 лв. за целия зимен сезон.

Всички тези мерки за поне малко облекчаване на най-големите нужди на пенсионерите са в правилната посока, но навременни ли са? Също изключително дискутиран въпрос от политическите критици. Те са категорични, че нововъведенията са опит за купуване на гласове за предстоящите парламентарни избори. Но това не се случва само с действията на управляващите, свързани с възрастните хора – помощи от 300 лева тази година ще получат всички семейства със записани в I и в VIII клас деца. Осигурени са и 73 млн. лв. за подкрепа на семействата с деца до 14г., които учат от разстояние. Семействата ще имат право на детски надбавки или на данъчни облекчения в зависимост от доходите, а нискодоходните ще имат право и на двете. Увеличава се размерът на данъчното облекчение за деца върху сумата от годишната данъчна основа на родителите. Отново се появяват въпросителни защо това не е било направено досега, а броени месеци преди вота.

През настоящата година продължава да действа мярката за запазване на заетостта 60/40, за което са предвидени 600 милиона лева. С 40 млн. лв. до края на март продължава и мярката 80/20 за секторите „Туризъм“, „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Транспорт“. До 31 март работниците от затворените бизнеси ще могат да получават компенсации в размер на 75% от осигурителния си доход. Министър Лъчезар Борисов докладва, че по линия на Министерството на икономиката държавата е помогнала на българския бизнес с над 500 милиона лева от началото на пандемията. А българският бизнес преди по-малко от месец излезе на улицата с настояването, че иска да работи и че е изправен пред фалити. Ресторантьори и хотелиери коментираха, че загубите им са огромни и някои от тях ще останат със затворени врати и след COVID пандемията.

Министър Борисов коментира още, че в Хърватия е пристигнала и помощта, изпратена от българската държава, във връзка със силното земетресение. С подкрепата на българските военни в Хърватия вече са получени 100 радиатора и 500 походни легла. Към страната пътуват и камиони и с минерална вода. Българският бизнес също е изразил желание да помогне на хърватския народ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments