Русия разширява своето енергийно влияние в Африка

0
188
Президент на Русия Владимир Путин
Президент на Русия Владимир Путин. Снимка: Архив

През 2019 г. шотландският политик Майкъл Анкрам, маркиз на Лотиан, поиска от Министерството на външните работи и въпросите на британската общност (FCO) информацията, която те държат за плановете за инсталиране на руски военни бази в Африка, особено в Зимбабве, пише сайтът “Oilprice.com”. Имаше опасения, че влиянието на Москва може да се сблъска с влиянието на Лондон. Друг основен актьор в Африка, Париж, се разтревожи през 2018 г., когато руските Вагнер и консултантите по сигурността на GRU (Главното разузнавателно управление на Русия) започнаха да се появяват в политическите кръгове в страни като Централноафриканската република, Еритрея, Демократична република Конго, Судан и Либия заедно с войските на Халифа Хафтар. Според съобщенията в Либия руските сили за сигурност са понесли тежки загуби в битката за Триполи.

Експертизата по сигурността като дипломатически инструмент

Част от ангажимента на Русия с Африка е военен. Руската армия и руските частни военни изпълнители, свързани с Кремъл, са разширили глобалния си военен отпечатък в Африка, търсейки правата си в половин дузина държави и сключвайки споразумения за военно сътрудничество с 28 африкански правителства, според анализ на Института за изследване на войната.

Американски служители изчисляват, че около 400 са руските наемници, действащи в Централноафриканската република (ЦАР), а Москва наскоро достави военно оборудване за подкрепа на операции за борба с бунтовниците в Северен Мозамбик. Русия е най-големият износител на оръжие за Африка, което представлява 39% от трансферите на оръжия в региона през 2013-2017 г.

Какво е влиянието на Москва в Бамако?

Фактът, че руският посланик в Мали Игор Громико е един от първите служители, приети от Хунта, следователно не е изненадващ. Местен медиен източник aBamako.com съобщава, че военните лидери на преврата току-що са прекарали една година на обучение в Русия. Въпреки че този вид дейност не е необикновена, тъй като държави като американските армии за обучение от повече от 20 африкански държави и оформят своите военни лидери, това показва, че Русия счита присъствието си в Африка за необходимо. Превратът е удар по френската дипломация, тъй като Париж инвестира сериозно в сигурността на Мали чрез тесен съюз с бившия президент на Мали Ибрахим Бубакар Кейта. Времето на Кейта, което започна през 2013 г. след преврат през 2012 г., при който беше свален от власт Амаду Тумани Туре, съвпадна с френска миротворческа мисия и Кремъл може да се опита да измести Франция в западноафриканските страни, където Париж има крепост и влияние. Русия също може да използва преврата в Мали, за да осигури икономически сделки, като същевременно засили геополитическото си положение в Западна Африка.

Според мозъчния тръст FPRI руският ядрено-енергиен гигант „Росатом“, който пряко се конкурира с френския си колега за договори в Сахел, може да се възползва от благоприятните отношения с новите политически власти на Мали. Nordgold, руска компания за злато, която има инвестиции в Гвинея и Буркина Фасо, също може да разшири своите инициативи за добив в златните резерви на Мали.

Професор Ирина Филатова, преподавател във Висшето училище по икономика в Москва обаче, която се специализира в руската външна политика, настоява за предпазливост при допускане на руска намеса в малийската политика:

“Трудно ми е да преценя колко надеждна е тази информация, защото Москва не каза нищо за това.”

Всъщност, въпреки че Русия е дългогодишен партньор на Мали след независимостта на Мали от Франция през 60-те години, наскоро не е приемано значимо дипломатическо споразумение извън търговията с оръжие. Освен това преминаването на съюза на Хунта от Франция към Русия може да е свързано и с недоверие към по-традиционните съюзници, тъй като Франция до момента не е в състояние да стабилизира Мали. За да се възползва допълнително от преврата в Мали, Русия се позиционира като партньор за противопоставяне на страните от региона.

В интервю за Sputnik на 9 септември посланикът на Кот д’Ивоар в Русия Роджър Гнанго призова за засилено военно сътрудничество с Русия, поради нестабилност в резултат на преврата в Мали.

Следващата стъпка в африканската политика на Путин

Нарастващото участие на Русия в Африка може да се обясни и с жизненоважната ѝ нужда от установяване на нови търговски пътища и дипломатически съюзи след кримските санкции на Запада, наложени на Москва през 2014 г. Според CSIS, американски мозъчен тръст, Москва наскоро утрои търговията си с Африка , от 6,6 млрд. долара през 2010 г. на 18,9 млрд. долара през 2018 г. Русия също разшири икономическите си сили извън продажбите на оръжия, добавяйки инвестиции в нефт, газ и подобрявайки ядрената енергетика в целия континент, като същевременно внася екстрактивни вещества, като диаманти в Централноафриканската република, боксит в Гвинея и платина в Зимбабве.

В политически план Русия се стреми да изгради нови съюзи и да създаде нови приятели, както за възстановяване на имиджа си на световна сила, така и за намаляване на влиянието на Запада в регион, където социализмът често е бил част от политическата култура на лидерите за независимост. Тази политика вече даде плод, като Русия убеди през 2014 г. повече от половината от африканските правителства да се противопоставят или да се въздържат от резолюция на Общото събрание на ООН, която от своя страна осъжда анексията на Крим. Русия подписа споразумения с регионални органи, като например Южноафриканската общност за развитие, и укрепи многостранните си отношения с африканските лидери чрез организирането на руско-африкански срещи на върха. Служителите на Централноафриканската република обобщиха същността на тези нови съюзи:

“Ние представихме нашия проблем и Русия предложи да ни помогне.”

Дестабилизация на традиционния ред?

Повечето африкански лидери са взели предвид предимствата на съгласуването с Москва за преследване на политически, сигурни и икономически цели. Това им позволява да имат по-значителна свобода на маневриране срещу международните правила, като САЩ и Русия се противопоставят в тази игра един на друг; ако Вашингтон натисне твърде силно върху темите за демокрацията и правата на човека, африканските държави могат да заплашат да увеличат мащаба на отношенията си с Москва и да фаворизират за по-ориентирани към изток търговски отношения.

Влиянието на Русия, която разчита на своя опит в областта на сигурността и използването на групата изпълнители на Вагнер в конфликти, представлява риск за стабилността на Африка като цяло. При тази ситуация Москва може да се опита да разчита на свалянето на неохотни правителства, за да прокара своя дипломатически дневен ред, какъвто е случаят в Мали.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments