Радев: Планът за устойчивост и развитие не кореспондира нито с националните амбиции за модернизация, нито с оценката на ЕС

0
64
Румен Радев
Румен Радев. Снимка: Президентство

Оценката на Брюксел за Плана за устойчивост и развитие на България е, че не просто е желателно, а трябва да се ревизират редица неща. Точно поради липса на достатъчно перспектива и устойчивост. Това заяви президентът Румен Радев в отговор на въпрос дали служебното правителството планира ревизия на националния план.

Затова, по думите на президента, то работи усилено за да предложи проекти, които да бъдат в съответствие с изискванията и духа на модернизацията на една европейска държава.

„Надявам се служебният кабинет, там е концентриран сериозен експертен потенциал, да успее в срок да предложи тези проекти. Има определена времева рамка, в която те трябва да преминат одобрение и съгласуване, да се върнат пак и ако следващото редовно правителство ги припознае, това означава, че работата ще бъде свършена и може да се продължава нататък“, каза Румен Радев.

В отговор на въпрос за реакциите след действията на Беларус по принудителното приземяване на самолет, президентът припомни, че те са били единодушно осъдени в приетата декларацията на Съвета. Отвличането и принудителното приземяване на самолет е в абсолютно нарушение на международното право, на правилата за гражданско въздухоплаване и застрашава безопасността на полетите, подчерта Румен Радев.

Запитан дали има информация, че компании, които попадат по санкционни режими са строили „Турски поток“  в България, с техника, която е отклонена от европейски проекти и дали е готов да инициира разследване, държавният глава посочи, че други институции инициират разследвания.

„Ще се направи всичко възможно това да се  провери. Не само „Турски поток“. Виждате, че цяла магистрала се строи „на тъмно“. Огромни ресурси се плащат, знаете 4,5 млрд. лв. с „ин хаус“ процедури без обществена поръчка, с неясни критерии и когато се строи „на тъмно“, винаги се създават условия за две неща – условия за корупция, условия за ниско качество“, коментира Румен Радев.

Президентът добави, че тези проверки са изключително трудни, защото тепърва трябва да се разбере кои са контрагентите. Не е известно и какви пари са получавали те, срещу какви дейности, при какви гаранции и при какво качество.

„Това са сложни механизми за проверка, защото изискват големи екипи от хора, а всъщност това са същите хора, които са сключвали договори, които са раздавали пари, които са изготвяли технически спецификации, които са приемали обектите за готови. Трябва да се мобилизират същите институции и контролни органи, които досега не са реагирали, дали са имали информация, или не“, подчерта още държавният глава.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments