Европейските банки се оттеглят от Русия

0
45
ЕЦБ
Снимка: Фейсбук

Оттеглянето на европейските банки от територията на Русия навлиза във финалната си фаза, но като Европейската централна банка /ЕЦБ/ следи стриктно процеса, съобщи „Politico“.

ЕЦБ засилва натиска върху последните значими банкови представителства в Русия. Това е един от елементите на една многостранна, макар и неравномерно прилагана стратегия за изтегляне на западния капитал и подход от икономика, която според критиците на Кремъл е мобилизирана в подкрепа на най-мащабния акт на агресия на континента от 80 години насам.

Миналата седмица австрийската банка Raiffeisen Bank International, която е най-голямата европейска банка, все още оперираща в Русия, обяви, че очаква да бъде лично уведомена за задължителното изискване от ЕЦБ да ускори намаляването на дейността на бизнеса си там, а “Reuters” съобщи, че италианската банка Unicredit също очаква да стане обект на такъв призив. И двете банки отказаха да дадат коментар по темата пред „Politico“.

Според условията на ЕЦБ до 2026 г. Raiffeisen ще трябва да намали баланса си в Русия с 65% спрямо нивото му в края на третото тримесечие на изминалата година. Това вече е наполовина по-малко от нивото, регистрирано в деня, в който Владимир Путин предприе инвазията си срещу Украйна. По подобен начин италианската банка Unicredit е ограничила експозицията си към Русия с 90% още след инвазията. Междувременно нидерландската банка ING, чието местно подразделение за корпоративно банкиране процъфтяваше,  също намали трансграничната си експозиция с над 80% до едва 1,3 млрд. евро, като данните са били анализирани през февруари.

Налагането на строги операции за ограничаване на дейността в Русия на редица големи банки ще затрудни работата на европейската банкова индустрия в Русия. Това ще се отрази доста осезаемо на Raiffeisen, която разполага с близо 10 000 служители на руска територия в мрежа от над 120 клона. Новите срокове и разпоредби застрашават плановете ѝ да спаси каквото и да било от бизнеси си, който в продължение на години представляваше най-голямата и най-уважавана банка за търговия на дребно с чуждестранна собственост в страната – дейност, която понякога генерираше особено забележителни печалби.

Банката се опита да излезе от кризата, като замени собствения капитал в местното си дъщерно дружество за дял в строителната компания Strabag, която е базирана в Австрия, като развива интензивна дейност главно в Централна и Източна Европа. Сделката обаче не се увенча с успех. Делът първоначално е бил притежание на металургичния магнат Олег Дерипаска, но в края на миналата година той е бил прехвърлен на нова холдингова компания, чиито крайни бенефициенти не са ясни. Поради това е трудно да се каже със сигурност дали сделката няма да облагодетелства някого, който в момента е обект на западни санкции. Заповедта на ЕЦБ може да доведе до това, че докато тези проблеми бъдат отстранени, може да останат малко дялове за продаване. В същото време Strabag, както и всяка друга европейска компания, в която представители на Русия са натрупали законно и солидно участие преди войната, остава за неопределено време блокирана от несигурността.

Регулаторите от двете страни на Атлантическия океан не крият разочарованието си от бавния процес на продажба на част от бизнеса на европейските банки. По-рано тази година изпълняващата длъжността помощник-министър на финансите на САЩ Анна Морис, която отговоря за налагането на икономически санкции, предупреди Raiffeisen, че рискува да стане обект на нови санкционни правомощия, дадени на Службата за контрол на чуждестранните активи в края на миналата година, като целта е да се окаже по-силен натиск върху Русия. Ситуацията, в която е банката, рязко контрастира с тази на Société Générale, която само в рамките на четири месеца след инвазията се съгласи да продаде местния си бизнес, Rosbank, на холдинга Interros, който принадлежи на друг металургичен магнат, Владимир Потанин. Сделката беше улеснена от факта, че Société Générale и Потанин управляваха съвместно Rosbank в продължение на години преди 2022 г., докато Raiffeisen беше изградила бизнеса си сама от нулата. И за разлика от много други видни фигури в областта на бизнеса, Потанин по това време не е бил в списъка със санкционирани лица, макар че по-късно действително стана част от него.

Подарък за Великден: „Зелената зона“ стартира на 7 май в Бургас

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments