НФСБ предлагат: Със закон да се облагат едрите земевладелци с данък и ясни правила при рентите

0
171
Земеделска земя
Земеделска земя. Снимка: Wikimedia commons

Народният представител от НФСБ и зам.-председател на парламентарната комисия по земеделие Йордан Апостолов съобщи, че предлагат законопроект, който предвижда да се облагат едрите земевладелци с данък и въвеждането на ясни правила при рентите. За „БНР“ той уточни, че се предвижда да бъдат облагани всички, които има земя повече от 10-20 хил. декара собствена земя, независимо дали са физически или юридически лица. Промяната засяга малък кръг от хора, по-малко от 100 юридически и физически лица, посочи Апостолов.

„С това предложение очакваме да постигнем кумулативен ефект за бюджета. А и смятаме, че хора, които имайки такава голяма собственост, трябва да дадат своя дан към обществото. Всички ние плащаме данъци в определена пропорция.“

„Подлагаме на дискусия нивата на възнаграждения на ренти и наем – нива по области ли ще бъдат, по икономически райони на планиране ли, по производствен признак ли – така, както е Закона за рентата във Франция, но трябва да има регламент.“

На второ място от НФСБ поставят въпроса за облагане на доходите от рента с данък над определено равнище. Апостолов подчертава, че говори за облагане на арендаторите, които дават висока рента, не за собствениците. По думите му тук също трябва да бъде правилно изчислен прагът, за да има баланс и справедливост. Дали ще бъде по средни арендни плащания, които се ползват за формиране на базата на търговете в съответните областни дирекции, дали ще бъде над нивото на получените субсидии – това също е широк кръг от дискусия, каза още Апостолов.

„Преди да стигнем до законовите промени, редно е да отворим диалог в обществото за такива промени. Вече започнахме срещи с браншови организации и собственици на земя. Защото това не са промени, които трябва да се правят самоцелно и после още първия месец да започнем да ги променяме“, заяви още зам.-шефът на земеделската комисия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments