Мрачен рекорд: САЩ достигнаха най-високия брой на починали от COVID-19 в света

0
106
САЩ коронавирус
Снимка: Pixabay

САЩ задминаха Италия по брой починали от новия коронавирус, като по данни на “Reuters” жертвите в страната достигнаха 20 000. Мрачният рекорд бе поставен малко, след като президентът Доналд Тръмп обяви, че ситуацията в страната може скоро да започне да се нормализира. Към момента в САЩ има над половин милион потвърдени случая.

Съедините щати отчетоха и най-високия за страната брой смъртни случаи от началото на епидемията. За последните четири дни са докладвани по около 2 000 починали души дневно. Ню Йорк остава най-тежко засегнат, като управниците на града не са сигурни как да входират повишаването на смъртността в официалните статистики.

Здравни експерти предупредиха, че броят на починалите в страната може да достигне 200 000 до края на лятото, в случай че ограничителните мерки бъдат отменени в края на месеца, както е планирано към момента.

Голяма част от мерките, сред които са затваряне на учебните заведения и преустановяването на дейности, които не са от първа необходимост, са въведени от щатските губернатори, а не от президента на страната.

Въпреки това Тръмп обяви, че иска животът да се нормализира колкото е възможно по-бързо и напомни, че карантинните мерки за ограничаване на разпространението на COVID-19 имат своите икономически и социални последици.

В телефонен разговор с “Fox News” от събота вечерта президентът Тръмп обяви, че  “сравнително скоро” ще излезе с решение, което ще е базирано на “съветите на много умни хора, много професионалисти, доктори и бизнес предприемачи”.

“Хората искат да се върнат, искат да се върнат на работа. Трябва да си върнем страната”, коментира държавният глава.

Търговския съветник на Тръмп Питър Наваро коментира за “Fox News”, че “отдадените здравни професионалисти” са “наполовина прави”, че единственият начин да се ограничи броя на жертвите е да се спре икономиката и хората да бъдат затворени до “изчезването” на вируса

Наваро добави още, че “мерките ограничават преките жертви на вируса”, но икономическите сътресения също убиват хора, като водят до високи нива на депресия, самоубийства и злоупотреба с алкохол и наркотици.

“Това превръща предстоящото решение на президента в изключително сложно и важно, тъй като ще трябва да установи правилния баланс и да ни постави изправи пред по-малкото зло.”

В Ню Йорк – новият световен епицентър на заразата, кметът на града изпадна в нов спор с губернатора на щата, като този път поводът бе до кога училищата да останат затворени.

Щатът Ню Йорк на няколко пъти реагира със забавяне при прилагането на мерките за социална дистанция, особено в сравнение с щати като Калфиорния. Въпреки че кметът и губернаторът на Ню Йорк са демократи и сред най-влиятелните политици в страната, на няколко пъти се стигна до спорове между двамата относно правомощията им и употребата на правилна терминология при някои от мерките.  Двамата са няма съвместна публична изява от 2 март насам.

Кметът на града Бил де Блазио обяви в събота сутринта, че обществените училища в Ню Йорк няма да отворят врати на 20 април, както бе първоначално планирано и че ще останат затворени до края на учебната година. Той обяви това като “единственото разумно решение”. 

Същевременно обаче губернаторът на Ню Йорк Андрю Кумо коментира по време на ежедневния медиен брифинг, че указът на кмета е просто негово “мнение” и че скоро ще вземе свое решение относно отварянето на учебните заведения.

Съгласно текущите правителствени указания, мерките за социална дистанция следва да останат в сила до 30 април. След изтичане на срока президентът Тръмп, който ще се бори за втори мандат през ноември, ще трябва да вземе решение дали мерките да бъдат удължени или хората да бъдат призовани да се върнат на работа и да продължат с нормалния си начин на живот.

Тръмп обяви, че ще създаде нов консултативен съвет, посветен на възобновяването на икономическата активност в страната, в който ще се включат някои щатски губернатори.

Броят на американците кандидатствали за обезщетения за безработица от последните три седмици надмина 16 милиона, като седмичните молби за обезщетения достигнаха 6 милиона за втора поредна седмица.

Правителството обяви, че през март са съкратени общо 701 000 работни места в страната. Това е най-голямото съкращаване в Америка от Великата депресия насам, като сегашната кризата сложи край на най-дългогодишния ръст на заетостта в страната, продължил близо 10 години.

Празни църкви

Предвид че над 90% от население на странта се намира под карантина, католическите църковни служби по време на Страстна седмица бяха излъчвани основно в интернет. Църквите вече изпитват финансови затруднения, предвид че дарителските кошници остават празни по време на един от най-оживените религиозни празници.

Малък брой щатски църкви обявиха, че ще проведат великденските служби по план, считайки правото си да се молят за по-приоритетно от обществените здравни ограничения.

Все още има искра надежда

Главният специалист по инфекциозни болести към американското правителство Антъни Фаучи, както и други здравни експерти, изтъкнаха, че броят на хоспитализираните пациенти и на тези в интензивни отделения, спада в следствие на приложените мерки за социална дистанция. Такъв е и случаят в щата Ню Йорк.

Забраната за излизане, наложена през последните седмици в 42 щата, нанесе тежки щети на търговията в страната, като не се знае колко още ще може да издържи икономиката.

Администрацията на Тръмп се фокусира отново върху намеренията си за пускане на икономиката, след като университетски научен модел преизчисли броя на очакваните смъртни случи до 4 август на 60 000 от по-рано прогнозираните 100 0000. В изчисленията на университета е заложено придържане към мерките за социална дистанция.

От друга страна обаче нови правителствени данни сочат, че ако забраната за излизане бъде вдигната след един месец може да доведе до нов пик през лятото. Информацията бе публикувана от “New York Times”, след което потвърдена от Министерството на вътрешната сигурност на САЩ.

Ново локално огнище на коронавирус в страната бе регистрирано в Сан Франциско, където 68 възрастни души и двама човека обслужващ персонал от старчески дом са дали позитивни проби за заболяването. Това е едно от най-големите регистрирани огнища от подобен характер в света.

В завод за говеждо месо в Грийли, Колорадо, 36 души са заразили с вируса. Информацията бе предоставена от компанията за опаковане на месни продукти “JBS USA”, като компанията добави още, че двама от служителите са починали.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments