Лиза Монтгомъри: Първата жена, изправена пред екзекуция от Американския федерален орган за смъртни присъди

0
206
Върховен съд, САЩ.
Върховен съд, САЩ. Снимка: Пиксабей

Апелативният съд на САЩ отмени спирането на изпълнението на федералното смъртно наказание на единствената жена, изправена пред екзекуция от години насам, съобщава “BBC”.

Лиза Монтгомъри удуши бременна жена в Мисури, преди да изреже и отвлече бебето ѝ през 2004 г. Ако процедурата по екзекуцията продължи, тя ще стане първата жена федерален затворник, убита след почти 70-годишна пауза. Първоначално датата на екзекуция на Монтгомъри е определена за миналия месец, но последва отлагане, след като нейните адвокати обявяват разболяването ѝ с COVID-19. След това е разсрочена за 12 януари от Министерството на правосъдието. Но адвокатите на Монтгомъри твърдят, че датата не може да бъде определена по време на паузата.

Съд застана на страната на нейните адвокати, като спря заповед от директора на Бюрото по затворите, насрочила смъртта ѝ. В петък обаче съдийска колегия стигна до заключението, че директорът е действал съгласно закона, разрешавайки екзекуцията. Юридическият екип на Монтгомъри заяви, че ще подаде петиция съдиите да преразгледат своето решение. 

Последната жена, екзекутирана от правителството на САЩ, е Бони Хийди, която почина в газова камера в Мисури през 1953 г., според Информационния център за смъртното наказание. Федералните екзекуции бяха на пауза в продължение на 17 години, преди президентът Доналд Тръмп да нареди да бъдат възобновени в началото на миналата година.

Ако останалите екзекуции продължат, Тръмп ще е ръководил най-много екзекуции от американски президент от повече от век. Датата на екзекуция на Монтгомъри е само дни преди новоизбраният президент Джо Байдън да встъпи в длъжност.

Байдън, който в продължение на десетилетия беше яростен привърженик на смъртното наказание като сенатор от Делауеър, сега заяви, че ще се стреми да прекрати федералните екзекуции, след като встъпи в длъжност.

Коя е Лиза Монтгомъри?

През декември 2004 г. Монтгомъри отпътува от Канзас до дома на Боби Джо Стинет в Мисури, за да купи кученце, се казва в съобщението на Министерството на правосъдието. В него се казва още:

“Веднъж влязла в резиденцията, Монтгомъри напада и удушава Стинет, която по това време е бременна в осмия месец – докато жертвата губи съзнание.”

Монтгомъри започва да реже от тялото на Стинет, за да изкара бебето, което взима със себе си в опит да го признае като свое. През 2007 г. журито призна Монтгомъри за виновна за федерално отвличане, довело до смърт, и единодушно препоръча смъртна присъда. Но адвокатите на Монтгомъри казват, че тя е претърпяла мозъчни увреждания от побои като дете и е психически зле, така че не трябва да бъде изправена пред смъртно наказание.

Федерални и щатски екзекуции – каква е разликата?

Съгласно правосъдната система на САЩ, престъпленията могат да бъдат разглеждани или във федерални съдилища, на национално ниво, или в щатски съдилища, на регионално ниво. Някои престъпления, като фалшифициране на валута или кражба на поща, се разглеждат автоматично на федерално ниво, както и случаите, в които САЩ е страна или тези, които включват конституционни нарушения.

Смъртното наказание е забранено на щатско и федерално ниво с решение на Върховния съд от 1972 г., което отменя всички съществуващи закони за смъртното наказание. Решение на Върховния съд от 1976 г. позволява на щатите да възстановят смъртното наказание и през 1988 г. правителството приема законодателство, което го прави достъпно отново на федерално ниво.

Според данни, събрани от Информационния център за смъртно наказание, между 1988 и 2018 г. има много осъдени на смърт по федерални дела, но само трима са екзекутирани.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments