Илон Мъск предлага да купи Twitter

0
30
Twitter
Twitter. Снимка: Pixabay

Илон Мъск е направил предложение да купи Twitter и да го превърне в частна компания, като твърди, че според него тя трябва да бъде „трансформирана“, пише „CNN“.

Според информация на Комисията по ценните книжа и фондовите борси Мъск е предложил да придобие всички акции на Twitter, които не притежава, за сумата от 54,20 долара на акция, оценявайки компанията на 43,4 милиарда долара. Това представлява 38% надценка спрямо крайната цена на 1 април, последния търговски ден преди Мъск да разкрие, че е станал най-големият акционер в Twitter, и 18% надценка спрямо крайната цена, определена вчера. Милиардерът заяви, че това предложение е неговата „най-добра и последна оферта„, като добави, че ако тя не бъде приета, той ще трябва да преразгледа позицията си като акционер.

Според документацията вчера вечерта главният изпълнителен директор на Tesla е изпратил официално писмо с предложение до компанията. Част от него гласи:

Инвестирах в Twitter, тъй като вярвам в потенциала му да бъде платформа за свобода на словото по целия свят и също така вярвам, че свободата на словото е обществен императив за функционираща демокрация. След като направих инвестицията си обаче осъзнавам, че компанията няма да просперира и няма да служи на този обществен императив в сегашната си форма. Twitter трябва да се трансформира в частна компания.“

Писмото е адресирано до Брет Тейлър, председател на борда на директорите на Twitter, а не до главния изпълнителен директор Параг Агравал, който пое тази длъжност миналата есен. Заключението е:

Twitter има изключителен потенциал. Аз ще го отключа.

По-рано днес от Twitter направиха изявление, в което потвърдиха, че са получили предложението. Компанията обяви, че нейният борд ще разгледа внимателно предложението, за да определи начина на действие, който смята, че ще бъде в най-добрия интерес на Twitter и на всички акционери. Днес стойността на акциите на гиганта се повиши с цели 13% в предпазарната търговия на офертата, но скоро след това се срина, достигайки около 7%, което предполага, че инвеститорите са имали съмнения, че идеята ще бъде приета добре.

Миналата седмица Мъск разкри, че е започнал да закупува акции на Twitter от края на януари и че оттогава насам е натрупал дял от 9,1%, като е похарчил 2,6 млрд. долара за закупените акции. След това разкритие той първоначално прие предложение за място в управителния съвет на компанията – споразумение, което включва ограничаване на инвестициите му в компанията до 14,9% дял. По повод на това в неделя главният изпълнителен директор на Twitter Параг Агравал обяви, че в крайна сметка Мъск е решил да не се присъединява към борда, което премахва това ограничение. През следващите дни милиардерът  запази неочаквано мълчание относно подробностите около плановете си за Twitter. Засега той не желае да разкрива как възнамерява да финансира начинанието си. Все пак, Мъск сподели, че е наел гиганта от Уолстрийт  – банката „Морган Стенли“ за свой финансов съветник по сделката. Въпреки че понастоящем Мъск е най-богатият човек на Земята, по-голямата част от нетното му състояние от 274 млрд. долара е свързана с дяловете му в публично търгуваната Tesla и частната SpaceX, като засега той не желае да продава акции на Tesla повече, отколкото е необходимо, за да плаща данъците си. Акциите на Tesla поевтиняха с 2 % днес, може би поради опасения, че нейният собственик ще продаде нейни акции, за да си набави спешно много пари в брой. Експертите смятат, че е твърде вероятно да не се наложи Мъск да продава акции на Tesla, а вместо това да ги използва като обезпечение, за да вземе назаем средствата, които са му необходими за закупуването на Twitter. Акциите на Tesla, които притежава Мъск, са на стойност около 177 млрд. долара.

Като цяло Мъск не е привърженик на публичното търгуване на своите компании. Докато други частни компании за космически изследвания, като Virgin Galactic, станаха публични, SpaceX остана частна, въпреки спекулациите, че е готова за публично предлагане. През август 2018 г. той обяви в Twitter, че мисли да придобие Tesla като частна компания, като заяви, че смята, че това е най-добрият възможен път за развитие.

Изявлението на магната за придобиването на Tesla като частна компания, за което той твърдеше, че има „осигурено финансиране„, въпреки че това не се оказа така, му донесе проблеми с Комисията по ценните книжа и борсите. В крайна сметка той трябваше да се откаже от поста си на председател на съвета на директорите на Tesla и да се съгласи изявлението му, съдържащи важна информация за Tesla, да бъдат преглеждани от други хора на ръководни длъжности в компанията.

Прехвърлянето или запазването на дадена компания в частни ръце намалява контрола, който регулаторните органи могат упражняват върху дейността ѝ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments