Хапче за лечение на COVID-19: “Може би говорим за връщане към нормалния живот”

0
18
Хапчета.
Снимка: Пиксабей

В рамките на един ден с положителен тест за COVID-19 през юни, Миранда Кели е достатъчно болна, за да се изплаши. На 44 години, с диабет и високо кръвно налягане, Кели, която е сертифициран асистент по медицина (медицинска сестра), има проблеми с дишането, а симптомите са достатъчно сериозни, за да я изпратят в спешното отделение. Така започва статията на “CNN”, посветена на коронавирусната пандемия и опитите за откриване на лечение за болестта.

Когато съпругът на Кели, 46-годишният Джо също се разболява от вируса, тя наистина е разтревожена, особено за петимата им тийнейджъри вкъщи:

“Помислих си: Надявам се, за Бога, да не бъдем поставени на апарати. Имаме деца! Кой ще отгледа тези деца?”

Но семейство Кели, които живеят в Сиатъл, веднага след поставяне на диагнозата си се съгласяват да се присъединят към клинично изпитване в близкия център за изследване на рак на Фред Хъч, което е част от международни усилия за изпробване на антивирусно лечение, което може да спре COVID в началото на хода на болестта.

На следващия ден двойката започва да приема четири хапчета – по два пъти на ден. Въпреки че не им е казано дали са получили активно лекарство или плацебо, в рамките на една седмица те споделят, че симптомите им се подобряват значително. В рамките на две седмици се възстановяват напълно.

“Не знам дали сме получили лечение, но имам чувството, че е точно така”, разказва Миранда Кели и добавя:

“За да имам всички тези предположения, имах чувството, че е така, защото възстановяването беше много бързо.”

Сем. Кели имат роля в разработването на следващия в света шанс за предотвратяване на COVID: краткосрочен режим на дневни хапчета, които могат да се борят с вируса рано след диагностицирането с болестта и вероятно да предотвратят развитието на симптомите след експозиция. Тимъти Шийхан, вирусолог от Университета на Северна Каролина, който е помогнал на Чапел Хил да стане пионер в тези терапии, казва:

“Пероралните антивирусни средства имат потенциала не само да ограничат продължителността на синдрома на COVID-19, но също така имат потенциала да ограничат предаването до хората във вашето домакинство, ако сте болни.”

Антивирусите препарати вече са основни лечения за други вирусни инфекции, включително хепатит С и ХИВ. Едно от най-известните е Tamiflu, широко предписваното хапче, което може да съкрати продължителността на грипа и да намали риска от хоспитализация, ако се приложи бързо.

Лекарствата, разработени за лечение и профилактика на вирусни инфекции при хора и животни, действат различно в зависимост от вида. Но те могат да бъдат проектирани да стимулират имунната система за борба с инфекцията, да блокират рецепторите, така че вирусите да не могат да проникнат в здрави клетки, или да намалят количеството на активния вирус в тялото.

Най-малко 3 обещаващи антивирусни средства за COVID се тестват в клинични изпитвания, като резултатите се очакват още в края на есента или зимата, каза Карл Дифенбах, директор на Отдела по СПИН към Националния институт по алергия и инфекциозни болести, който наблюдава развитието на вирусите. Дифенбах е категоричен:

“Мисля, че в следващите няколко месеца ще имаме отговори за това на какво са способни тези хапчета.”

Най-големият претендент е лекарство от Merck & Co. и Ridgeback Biotherapeutics, наречено молнупиравир, разкрива Дифенбах. Това е продуктът, който се тества в изпитанието на Kellys в Сиатъл. Други две включват кандидат от Pfizer, известен като PF-07321332, и AT-527, което е антивирусно средство, произведено от Roche и Atea Pharmaceuticals. И двата препарата действат, като пречат на способността на вируса да се размножава в човешките клетки. В случая на молнупиравир, ензимът, който копира вирусния генетичен материал, е принуден да направи толкова много грешки, че вирусът не може да се възпроизведе. Това от своя страна намалява вирусното натоварване на пациента, съкращава времето на инфекция и предотвратява опасния имунен отговор, който може да причини сериозно заболяване или смърт.

Досега само едно антивирусно лекарство, ремдезивир, е одобрено за лечение на COVID. Но се прилага интравенозно на пациенти, достатъчно болни, за да бъдат хоспитализирани, и не е предназначено за ранна, широко разпространена употреба. За разлика от това, най-добрите проучвани претенденти могат да бъдат опаковани като хапчета.

Шийхън, който също е извършил предклинична работа с ремдезивир, е провела ранно проучване при мишки, което е показало, че молнупиравир може да предотврати ранно заболяване, причинено от SARS-CoV-2 – вируса, който причинява COVID. Формулата е открита в университета Емори и по -късно придобита от Риджбек и Мерк.

Последваха клинични изпитвания, включително ранно проучване на 202 участници миналата пролет, което показа, че молнупиравир бързо намалява нивата на инфекциозен вирус. Изпълнителният директор на Merck Робърт Дейвис заяви този месец, че компанията очаква данни от по-големите си изпитвания от фаза 3 през следващите седмици, с потенциал да поиска разрешение за спешна употреба от Администрацията по храните и лекарствата преди края на годината.

Pfizer стартира комбинирано изпитване на фаза 2 и 3 на своя продукт на 1 септември, а служителите на Atea заявиха, че очакват резултати от изпитанията от фаза 2 и фаза 3 по-късно тази година. Ако резултатите са положителни и се разреши спешна употреба за всеки продукт, каза Дифенбах, “разпространението може да започне бързо”.

Това би означавало, че милиони американци скоро биха могли да имат достъп до ежедневно приемани през устата лекарства, в идеалния случай едно хапче, което може да се приема за пет до 10 дни при първото потвърждение на инфекцията с COVID.

“Това е идеята – да стигнем дотам”, казва д-р Даниел Грифин, експерт по инфекциозни болести и имунология в Колумбийския университет. Той допълва:

“Да има от него в цялата страна, така че хората да го получат в същия ден, когато бъдат диагностицирани.”

Някога отстранени поради липса на интерес, пероралните антивирусни средства за лечение на коронавирусни инфекции сега са обект на жестока конкуренция и финансиране. През юни администрацията на Байдън обяви, че се е съгласила да получи около 1,7 милиона курса на лечение с молнупиравир на Merck на цена от 1,2 милиарда долара, ако продуктът получи разрешение за спешни случаи или пълно одобрение. Същия месец администрацията заяви, че ще инвестира 3,2 милиарда долара в Антивирусната програма за пандемии, която има за цел да разработи антивирусни средства за кризата с COVID и извън нея, каза Дифенбах.

Пандемията даде началото на дълго пренебрегвани усилия за разработване на мощни антивирусни лечения за коронавируси, каза Шийхан. Въпреки че оригиналният вирус на SARS през 2003 г. изплаши учените – последван от респираторен синдром в Близкия изток или MERS, през 2012 г. – изследователските усилия се забавиха, когато тези огнища не продължиха. Шийхан казва още:

“Търговският стремеж за разработване на всякакви продукти просто тръгна надолу.”

Широко достъпни антивирусни лекарства биха се присъединили към терапиите с моноклонални антитела, вече използвани за лечение и предотвратяване на сериозни заболявания и хоспитализации, причинени от COVID. Произведените в лаборатория моноклонални антитела, които имитират естествения отговор на организма към инфекция, се развиват по-лесно, но трябва да се прилагат предимно чрез интравенозни инфузии.

Федералното правителство покрива разходите за повечето моноклонални продукти на 2000 долара за доза. Все още е твърде рано да се знае каква би била цената на антивирусни препарати.

“Подобно на моноклоналните антитела, антивирусните хапчета не биха заместили ваксинацията”, каза Грифин. Те биха били друго средство за борба с COVID. Той беше категоричен:

“Хубаво е да имаш друг вариант.”

Едно предизвикателство при бързото разработване на антивирусни лекарства е набирането на достатъчно участници за клиничните изпитвания, всяко от които трябва да включи много стотици хора, каза д-р Елизабет Дюк, научен сътрудник към Fred Hutch, който наблюдава изпитването му с молнупиравир. Участниците трябва да бъдат неваксинирани и включени в изпитването в рамките на пет дни след положителен тест за COVID. Всеки ден стажантите правят 100 обаждания до новоположителни хора, заразени с COVID в района на Сиатъл-и повечето казват “не”. Дюк потвърди:

“Най-общо казано, има много недоверие към научния процес. А някои от хората казват нещо гадно на стажантите.”

Ако антивирусните хапчета се окажат ефективни, следващото предизвикателство ще бъде разширяването на дистрибуторска система, която може да ги насочи към хората, веднага след като теста им е положителен. Грифин каза, че ще отнеме нещо подобно на програмата, създадена миналата година от UnitedHealthcare, която ускори комплектите Tamiflu до 200 000 пациенти в риск, записани в плановете Medicare Advantage на застрахователя.

Представители на Merck прогнозираха, че компанията може да произведе повече от 10 милиона курса на терапия до края на годината. Atea и Pfizer не са пуснали подобни оценки. Още по-обещаващо? Изследвания, оценяващи дали антивирусните лекарства могат да предотвратят инфекцията след експозиция.

“Помислете за това”, каза Дюк, който също наблюдава профилактичен опит. Той добави:

“Можете да го дадете на всеки в домакинството или на всички в училище. Тогава говорим за връщане към, може би, нормалния живот.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments