ГЕРБ, ДПС и БСП провалиха гледането на закона за закриване на спецсъда и спецпрокуратурата

0
13
Правна комисия
Снимка: Пресцентър на ДБ

Заседанието на Правната комисия в Народното събрание, по време на което трябваше да бъде гласувано на първо четене закриването на специализирания съд и специализираната прокуратура, е пропаднало заради отсъствието на народните представители от ГЕРБ, ДПС и някои от БСП. Председателят на комисията Андрей Николов не е дал ход на заседанието, след като е констатирал, че в залата присъстват само депутатите на „Демократична България“ /ДБ/, „Има такъв народ“ /ИТН/ и „Изправи се.БГ! Ние идваме“ /ИБГНИ/ и не се събира нужният кворум.

По подобен начин вчера ГЕРБ и ДПС в отсъствието на депутатите от БСП създадоха хаос около приемането на промените в закона за НСО.

„Коалицията „Гешев“ бламира реформата с процедурни хватки. Повтаря се ситуацията от миналото народно събрание – ГЕРБ, ДПС и БСП да бранят статуквото. БСП на думи се обявяваха за закриването на специализираните съд и прокуратура, но когато се стигна до дела, това не личи“, коментира зам-председателят на групата на ДБ и член на правната комисия Надежда Йорданова.

На заседанието днес беше дошъл и главният прокурор Иван Гешев, но той избяга при опита на депутата Ивайло Мирчев да го попита как върви разследването на обвиненията на Васил Божков за дадени подкупи на Бойко Борисов и Владислав Горанов чрез пиара Севделина Арнаудова, предават от пресцентъра на ДБ.

„Кога ще разпитате Васил Божков за неговите твърдения за подкупи от 70 млн. лева и кога ще разпитате Борисов“, попита Мирчев, но не получи отговор.

Проектът за промени в Закона за съдебната власт, освен закриването на специализираните съд и прокуратура, включва и въпроси като двустепенното гласуване във ВСС за кариерното развитие на съдиите, включително и при избора на на ръководителите на Върховния касационен съд /ВКС/ и Върховния административен съд /ВАС/. Той също така разглежда и ограничаване на функциите на прокуратурата извън наказателното производство.

Предвижда се кандидатите за председатели на ВКС и ВАС да са действащи съдии като членове на пленумите на съответното съдилище най-малко 5 години преди провеждането на процедурата по избор.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments