Фирмите ще доказват 20% спад на приходите с фактури, за да влязат в схемата 60/40

0
307
Васил Велев
Васил Велев. Снимка: Скрийншот от видео на NOVA

Фирмите ще доказват 20% спад на приходите с фактури, за да влязат в схемата 60/40, която ще важи три месеца. Това е разписано в последния вариант на постановлението, което правителството трябва да гласува. Мярката ще влезе в сила със задна дата – от 13 март, а компаниите ще кандидатстват онлайн пред Агенцията по заетостта.

Спадът на приходите ще се доказва на база тези от месец март 2019 година.

Мярката ще важи за всички работодатели, които със своя заповед са преустановили работата на фирмата, на част от нея или на отделни работници, или са ги пуснали на непълно работно време. Регистрираните компании по ДДС ще трябва да представят копие от дневниците за продажби, а останалите – опис по фактури.

Фирмите няма нужда да доказват спад на приходите, ако дейността им е била спряна със заповед на министъра на здравеопазването. Тези компании ще бъдат изброени в специален списък.

Държавата ще плаща 60% от брутната заплата на служителите, които са застрашени от съкращаване. Останалите 40 на сто, както и всички осигуровки, трябва да се покрият от собственика на компанията. Именно това се оказа голям проблем при проведените преговори в Националния съвет за тристранно сътрудничество, предаде „24 часа“.

В самото постановление няма как да бъде променена схемата 60/40, защото тя е разписана в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение. Според бизнеса обаче тя е неприложима за микро-, малките и средните предприятия.
Работодателските организации поискаха така разписаната мярка да важи само един месец, а през това време да бъде направена промяна в закона.

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев изчисли, че за да даде държавата 23 лева, съответната компания трябва да похарчи други 77 лева. А в случая става въпрос за неработещи предприятия, които са малки и нямат натрупан такъв ресурс, че да издържат на кризата.

3/4 от наетите работници у нас са именно в малкия и средния бизнес.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments