Европейският съд твърди, че Италия е нарушила правата на жителите близо до Неапол заради кризата с боклука

0
57
Боклук
Боклук. Снимка: Asen Lichev, Facebook

Италия наруши човешките права на жителите, живеещи в и около Неапол, като не успя да се справи с 15-годишната криза с боклука и замърсяването, която допринесе за по-високи нива на смъртност от рак в района, постанови Европейският съд по правата на човека, съобщава „Асошиейтед прес“.

Предварителната присъда, обявена в четвъртък от базирания в Страсбург съд, е втората голяма през последните години, която установява, че провалът на Италия да събере, третира и изхвърли тонове отпадъци в региона на Кампания е засегнал неблагоприятно личното благосъстояние на жителите.

Жителите на района отдавна се оплакват от неблагоприятните последици за здравето от изхвърлянето, което е отровило подземните кладенци, напояващи земеделската земя, която осигурява зеленчуци за голяма част от центъра и юга на Италия. Районът е известен като „земята на пожарите“, тъй като натрупаните отпадъци обикновено се изгарят, изхвърляйки токсични изпарения на километри.

Властите казват, че поне част от замърсяването се дължи на многомилиардния рекет на местната мафия Камора при изхвърлянето на опасни отпадъци. Съдът в Страсбург не идентифицира кой стои зад проучваната криза с твърдите отпадъци в Казерта и Сан Никола ла Страда и замърсяването на депото.

Съдът установи, че Италия е нарушила правата на жителите по време на извънредното положение заради кризата с боклука от 1994-2009 г., като не е взела мерки за защита на техните лични и семейни права.

19-те ищци са представили на съда поръчани от правителството проучвания за въздействието върху здравето на полученото замърсяване през годините. Проучванията установяват, че рискът от смъртност, свързан с множество ракови заболявания – тумори на стомаха, черния дроб, бъбреците и белите дробове, наред с други – както и сърдечни малформации, е по-висок в провинциите Неапол и Казерта, отколкото в останалата част от региона , се казва в решението на Европейския съд в Страсбург.

Присъдата, известна като съдебно решение, все още не е окончателна. И двете страни имат три месеца, за да поискат делото да бъде разгледано от голямата камара на съда. След като бъде взето окончателно решение, Италия ще трябва да представи план за действие, очертаващ как възнамерява да приложи констатациите. Като страна по Европейската конвенция за правата на човека, Италия е законово задължена да изпълни решенията на съда.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments