Джон Хауърд: Колонизацията от британци е най-щастливото нещо, което се е случвало на Австралия

0
27
Австралия
Снимка от Pixabay

Колонизацията беше най-щастливото нещо, което се е случило на Австралия. Това заяви най-дълго управлявалият министър-председател на нацията Джон Хауърд, предава „BBC“. Коментарът на Хауърд беше направен във връзка с историческия референдум, който трябва да се проведе тази година относно признаването на местното население. Ако вотът е положителен, гласуването ще промени конституцията на Австралия, за да даде на хората от Първите нации по-голяма дума върху законите и политиките, които ги засягат. Но дебатът беше последван от вълна от противоречиви коментари.

В изявление пред австралийския вестник за предстоящия вот Хауърд описа колонизацията като „неизбежна“. Той подчерта:

„Наистина поддържам мнението, че най-щастливото нещо, което се е случвало на тази страна, е да бъде колонизирана от британците. Не че са били съвършени по някакъв начин, но са били безкрайно по-успешни и благотворни колонизатори от други европейски страни.“

Той също така прогнозира, че инициативата „Глас към парламента“ няма да успее да мине, оставяйки „нова арена за конфликт“ относно това „как да се помогне на коренното население“ след себе си, като същевременно обвини нейните поддръжници, че не са успели да я продадат на австралийската общественост.

Гласуването на Гласът, първият референдум в Австралия от 1999 г., беше обявен от министър-председателя Антъни Албанезе в началото на 2023 г.

Ако бъде прието предложението, поддръжниците му казват, че ще доведе до по-добри резултати за хората от първите нации в Австралия, които са изправени пред по-ниска продължителност на живота и непропорционално по-лоши резултати в здравеопазването и образованието от белите австралийци.

Тези против предложението обаче твърдят – наред с други неща – че Гласът е до голяма степен символичен жест, който няма да успее да въведе реформа, като същевременно подкопава съществуващите правителствени структури на Австралия.

Последните проучвания също показаха постоянен – но драматичен – спад в обществената подкрепа за Гласът, тъй като дебатът става все по-продължителен.

Хауърд е една от най-влиятелните консервативни фигури, които подкрепят кампанията „Не“, но собственото му наследство по въпросите на коренното население остава спорно. Неговото правителство отслаби поземлените права на Първите нации, спря австралийския акт за расова дискриминация и отказа да се извини на Откраднатите поколения – десетки хиляди деца от аборигени и жители на островите от Торесовия проток, които бяха отнети от семействата им от правителството до средата на 60-те години. А през 2007 г. той беше архитектът на „Интервенцията“ – набор от политики, според които австралийските военни бяха разположени, за да поемат контрола върху ежедневния живот в 73 отдалечени общности на местното население в Северната територия.

Вече разпуснатата схема – която беше въведена след правителствен доклад за сексуалното насилие над деца в аборигенските общности – беше критикувана като принудителна и нечувствителна към културата. Хауърд защити политиката в интервюто си в сряда като „добра старомодна доза правилно управление“. Той също така твърди, че ако Гласът успее, това може да попречи на правителството да се намеси в местните общности, когато се счете за необходимо.

Забележките на Хауърд идват на фона на вълна от противоречия, обхванала официалната кампания „Не“ на референдума. Тази седмица един от нейните лидери беше изправен пред призиви да подаде оставка, след като удвои коментарите, че местните австралийци трябва да се подлагат на кръвни тестове, за да докажат произхода си, за да получават социални плащания. А по-рано този месец кампанията беше обвинена в използване на „расистки троп“ във вестникарска реклама, след като плати за карикатура на цяла страница, изобразяваща виден активист от Гласа на коренното население, танцуващ за пари.

Висши фигури в редиците на лагера „Не“ също бяха обвинени в умишлено разпространяване на неистини относно вота. Сред тях е лидерът на федералната опозиция Питър Дътън, който предупреди, че гласуването ще има „ефект на Оруел“ върху австралийското общество, като даде на хората от коренните нации по-големи права и привилегии. Това е твърдение, което беше допълнително изопачено онлайн – и развенчано – с потребители на социални медии, които предполагат, че гласуването ще раздели австралийците на „заселници“ и „първоначални попечители“, което ще доведе до „двустепенно правителство“.

Ако референдумът на Гласът мине, той ще промени конституцията на нацията за първи път от повече от 56 години.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments