Байдън ще подпише мащабно законодателство за климата и здравеопазването

0
23
Президент Джо Байдън
Президент Джо Байдън. Снимка: U.S. Mission to NATO, Facebook

Президентът на САЩ Джо Байдън ще подпише знаковия законопроект на демократите за изменението на климата и здравеопазването, постигайки това, което той нарече „последната част“ от съкратената си вътрешна програма, според която той цели да повиши позицията на своята партия сред избирателите по-малко от три месеца преди провеждането на междинните избори, съобщава „Асошиейтед прес“.

Законодателството включва най-значителната федерална инвестиция в историята за борба с изменението на климата – около 375 милиарда долара за десетилетието – и ще ограничи разходите за лекарства с рецепта до 2000 долара от джоба годишно за получателите на Medicare. Това също би помогнало на около 13 милиона американци да плащат за здравно осигуряване чрез разширяване на субсидиите, предоставени по време на пандемията от коронавирус. Мярката се плаща от нови данъци върху големите компании и засилено прилагане на данъчните служби на богати физически и юридически лица, като допълнителни средства ще намалят федералния дефицит.

В петък Камарата на представителите одобри мярката с 220-207 гласа по партийна линия. Той премина през Сената дни по-рано, като вицепрезидентът Камала Харис наруши равенството 50-50 в тази камара.

Байдън трябва да подпише законопроекта по време на малка церемония в държавната трапезария на Белия дом, притисната между завръщането му от шестдневна ваканция на плажа в Южна Каролина и заминаването му за дома му в Уилмингтън, Делауеър. Той планира да организира по-голямо „тържество“ за законодателството на 6 септември, след като законодателите се върнат във Вашингтон.

Подписването ограничава прилив на законодателна продуктивност за Байдън и Конгреса, които за три месеца одобриха законодателство за обезщетенията на ветераните, полупроводниковата индустрия и проверките на оръжията за млади купувачи. Президентът и законодателите също така отговориха на руската инвазия в Украйна и подкрепиха членството на Швеция и Финландия в НАТО.

Тъй като рейтингът на одобрение на Байдън изостава, демократите се надяват, че поредицата от успехи ще повиши шансовете им да запазят контрола във Вашингтон през ноември. 79-годишният президент има за цел да възстанови собственото си положение сред избирателите, докато обмисля кандидатура за преизбиране.

Белият дом обяви в понеделник, че ще разположи Байдън и членове на кабинета му на турне „Изграждане на по-добра Америка“, за да популяризира скорошните победи, въпреки че администрацията все още не е обявила конкретно пътуване на президента. В изявление на Белия дом се казва:

„През следващите седмици президентът ще бъде домакин на заседание на кабинета, фокусирано върху прилагането на Закона за намаляване на инфлацията, ще пътува из страната, за да подчертае как законопроектът ще помогне на американския народ и ще бъде домакин на събитие, за да отпразнува приемането на законопроекта в в Белия дом на 6 септември.“

Републиканците са на мнение, че новите бизнес данъци в законодателството ще увеличат цените, влошавайки битката на нацията с най-високата инфлация от 1981 г. насам. Въпреки че демократите нарекоха мярката Закон за намаляване на инфлацията, непартийни анализатори коментират, че тя ще има едва забележимо въздействие върху цените.

Мярката е смекчена версия на по-амбициозния план за повишаване на околната среда и социалните програми, който Байдън и неговата партия разкриха в началото на миналата година.

Първоначалното 10-годишно предложение на Байдън за 3,5 трилиона долара също предвиждаше безплатна предучилищна градина, платен отпуск по семейни причини и медицински отпуск, разширени обезщетения за Medicare и облекчени имиграционни ограничения. Това се срина, след като сенаторът центрист Джо Манчин заяви, че е твърде скъпо, използвайки лоста, който всеки демократ има в равномерно разделения Сенат.

Все пак Байдън и демократите приветстват законодателството като инвестиция веднъж на поколение за справяне с дългосрочните последици от изменението на климата, както и сушата в западната част на нацията. 

Законопроектът ще насочи разходите, данъчните кредити и заемите към подпомагане на технологии като слънчеви панели, усилията на потребителите за подобряване на енергийната ефективност на дома, оборудване за намаляване на емисиите за електроцентрали, захранвани с въглища и газ, и контрол на замърсяването на въздуха за ферми, пристанища и ниски нива. доходни общности.

Други 64 милиарда долара ще помогнат на 13 милиона души да плащат премии през следващите три години за частно закупена здравна застраховка съгласно Закона за достъпни грижи. Medicare ще получи властта да договаря разходите си за фармацевтични продукти, първоначално през 2026 г. само за 10 лекарства. Разходите за рецепта от джоба на бенефициентите на Medicare ще бъдат ограничени до 2000 долара годишно от 2025 г., а от следващата година ще плащат не повече от 35 долара месечно за инсулин, скъпото лекарство за диабет.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments