88-годишният австралийски заложник Кен Елиът е освободен от бойци на Ал Кайда

0
64
Д-р Кен Елиът.
Д-р Кен Елиът. Снимка: Пиксабей

88-годишeн австралийски лекар, държан в плен в Западна Африка от бойци на Ал Кайда повече от седем години, беше освободен, съобщава „BBC“. Д-р Кенет Елиът е в безопасност и добре и се е събрал отново със семейството си, потвърди външният министър на Австралия. Той и съпругата му бяха задържани през 2016 г. близо до границата между Мали и Буркина Фасо, където управляваха клиника повече от 40 години.

Ал Кайда в ислямския Магреб издаде по това време, че е отвлякла двойката. Групата освободи съпругата му Джоселин след три седмици на обществен натиск и това, което определи като „насоки“ от нейните лидери да не въвлича жените във война. В изявление на семейството на лекаря се казва следното:

„На 88-годишна възраст и след много години далеч от дома, д-р Елиът сега се нуждае от време и уединение, за да си почине и да възстанови силите си. Благодарим ви за разбирането и съчувствието.“

Австралийският външен министър Пени Уонг призна издръжливостта, която д-р Елиът и семейството му са показали „през най-трудните обстоятелства“. В свой коментар на случилото се тя заяви:

„Благодарим на австралийските служители, които работиха в продължение на много години, за да осигурят освобождаването на д-р Елиът и да осигурят подкрепа на семейството му.“

Първоначално д-р Елиът и съпругата му управлявават клиника със 120 легла в град Дижбо в Буркина Фасо, където той е единственият хирург. След залавянето им местните хора създават страница във Фейсбук за кампания за освобождаването им. Една от публикациите гласи:

„Елиът е жител на Буркина и хуманен човек… Той представлява най-доброто от човечеството.“

Ал Кайда в Ислямския Магреб (AQIM) и други екстремистки групи в Северна и Западна Африка отдавна използват отвличанията за откуп като начин за набиране на пари.  Групата, която има своите корени в жестоката гражданска война в Алжир през 90-те години на миналия век, действа в района на Сахел на юг от пустинята Сахара и в Мали и Буркина Фасо.

През 2013 г. бившият колониален окупатор Франция изпрати 5000 войници в Мали, за да се бият с групировката и нейните съюзници, а през 2020 г. уби лидера на AQIM Абделмалек Друкдел. Франция обаче се оттегли миналата година на фона на нарастващата непопулярност в Мали заради военната ѝ операция.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments