Защо талибаните в Пакистан обявяват край на примирието?

0
15
Талибани
Талибани. Снимка: Pixabay

Талибанските бойци в Пакистан обявиха, че прекратяват едномесечното примирие, договорено с помощта на афганистанските талибани, като обвиниха правителството в нарушаване на условията, включително споразумението за освобождаване на затворници и създаването на преговорни комитети. Пакистанските талибани, или така наречената групировка „Tehreek-e-Taliban Pakistan“ (TTP), са отделно движение от афганистанските талибани и от години наред се стремят да свалят правителството в Исламабад и да управляват със своя собствена разновидност на ислямското право, познато като „шериат“.

Временното примирие, обявено миналия месец, което по план трябваше да продължи до четвъртък с възможност за удължаване, ако двете страни се съгласят, беше последният от поредицата опити за постигане на трайно споразумение за прекратяване на конфликта, в който загинаха хиляди невинни хора. Зрелищното сваляне на подкрепяното от Запада правителство от афганистанските талибани през август даде нов тласък на преговорите, но талибаните в Пакистан обвиниха правителството на страната, че не спазва клаузите от мирното споразумение.

Членовете на ислямисткото движение твърдят, че управляващите не са освободили над 100 затворници, както са обещали, и не са назначили специални преговорни екипи, които да водят преговорите. Те също така заявиха, че силите за сигурност са извършили набези през периода, в който е било в сила споразумението.

Сега нека пакистанският народ реши дали ние или пакистанската армия и правителството не спазват споразуменията? При тези обстоятелства не е възможно да се постигне напредък по въпроса за примирието.“, гласи изявление на талибанското движение.

Движението на талибаните в Пакистан, което доби печална известност и на Запад с нападенията срещу Малала Юсафзай, ученичката, която впоследствие получи Нобелова награда за усилията си да насърчи образованието на момичетата в страната, е причинило смъртта на хиляди военни и цивилни лица, като в продължение на годините страната беше разтърсвана от бомбени и самоубийствени атентати. Сред най-жестоките атаки на групировката е нападението през 2014 г. срещу военно училище в Пешавар, близо до границата с Афганистан, при което загинаха 149 души, включително 132 деца.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments