Защо САЩ отложиха санкциите срещу Китай след свалянето на предполагаемия шпионски балон?

0
35
Белият дом
Снимка: Pixabay

Когато през февруари предполагаем китайски шпионски балон прелетя над Съединените щати, някои американските високопоставени служители бяха убедени, че това нахлуване ще подтикне американската бюрокрация да предприеме редица действия за противодействие на Китай. Вместо това Държавният департамент на САЩ е взел решение да отложи санкциите, свързани с правата на човека, контрола върху износа и други чувствителни дейности, за да се опита да ограничи негативните ефекти върху отношенията между САЩ и Китай, според четири източника, пряко запознати с политиката на САЩ, както и според вътрешни имейли, които са станали достояние до “Reuters”.

Забавянията на точките от календара на министерството за „конкурентни действия“ секретен списък с планираните от администрацията на Байдън стъпки, свързани с Китай, разтревожиха някои американски служители и разкриха разделението между тези в правителството на САЩ, които настояват за по-строги действия срещу Китай, и другите, които подкрепят идеята за по-сдържан и умерен подход. Въпреки че Държавният департамент демонстрира недоволството на САЩ от скандала, свързан с предполагаемия шпионски балон, като отложи организирано посещение на държавния секретар Антъни Блинкен в Пекин, вътрешно съобщение на Държавния департамент, прегледано от “Reuters”, показва, че влиятелни висши служители на САЩ умишлено отлагат планираните наказателни действия срещу Китай. Рик Уотърс, заместник-помощник държавен секретар по въпросите на Китай и Тайван, е заявил в имейл до други висши служители от 6 февруари, който не е бил оповестен по-рано:

„Указанията на държавния секретар са да отложат действията, които не са свързани с балона, за да можем да се съсредоточим върху съответния подобаващ отговор. Можем да преразгледаме другите действия след няколко седмици“.

Източниците твърдят, че много от обсъжданите мерки все още не са предприети. Според тях решението за отлагане на новите разпоредби за лицензиране на износа на производителя на телекомуникационно оборудване Huawei и санкциите срещу китайски служители за злоупотреби с хора от уйгурската общност е обострило напрежението от страна на Китай. Както изглежда, администрацията на президента Джо Байдън се стреми да предотврати по-нататъшното влошаване на отношенията с комунистическото правителство на Китай, които според много анализатори са достигнали най-ниската си точка от началото им през 1979 г. насам.

Бивши дипломати и членове на Конгреса и от двете партии твърдят, че САЩ трябва да поддържат отворени канали за комуникация с Пекин, за да избегнат недоразумения и да се ориентират по-добре в глобалните кризи. Според източниците обаче настоящата политика се придържа твърде близо до по-ранната стратегия на ангажираност, която позволяваше на Китай да извлича отстъпки в замяна на диалози на високо равнище, които често даваха малко осезаеми резултати.

В разговор с “Reuters” при условие за анонимност поради страх от последствия източниците споделиха, че Блинкен до голяма степен е делегирал задълженията си по отношение на политиката за Китай на заместник-държавния секретар Уенди Шърман, втория по ранг дипломат на САЩ.

В отговор на въпроси, зададени от медията, високопоставен служител на Държавния департамент заяви, че при управлението на Байдън Държавният департамент е „координирал с междуведомственото сътрудничество рекорден брой санкции, контрол на износа и други конкурентни действия“ спрямо Китай.

Самата Шърман не пожела да отговори на искането за коментар. В свое изказване пред сенатската комисия по външни отношения на 9 февруари тя заяви, че департаментът „модернизира“ работата си и ще „продължи да се противопоставя на агресивните военни, дипломатически и икономически практики на КНР (Китайската народна република)“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments