Защо са използвани само 15% от наличната в Германия ваксини на AstraZeneca?

0
144
Ваксина
Снимка: Pixabay

Германия е приложила само 15% от наличните дози на коронавирусната ваксина на „AstraZeneca“, съобщи министерството на здравеопазването, тъй като ваксината е изправена пред обществена съпротива, след като опитите показаха, че тя е по-малко ефективна от алтернативите си, пише “Агенция Ройтерс”.

Министерството заяви, че ваксината ще бъде предложена на хора, които са в други приоритетни групи, след като по-рано тази седмица заяви, че държавни служители като учители и полицаи ще получат приоритетен достъп.

“Нещата не трябва да бъдат оставени така”, заяви говорител на министерството пред журналисти на редовен брифинг в сряда.

Говорителят на канцлера Ангела Меркел призова в сряда хората да се доверят на ваксината, разработена в британския Оксфордски университет, заявявайки, че тя е безопасна и ефективна.

По-рано в сряда германското министерство на здравеопазването заяви, че очаква да получи 16 милиона дози от ваксината „AstraZeneca“ през второто тримесечие. Това може да представлява недостиг от ангажиментите на компанията да достави около два пъти по-голям брой дози за Германия през това тримесечие, съгласно договор с Европейския съюз, който изтече миналата седмица.

„Ройтерс“ съобщи във вторник, че се очаква обемът на доставките за Европейския съюз да бъде на половината от броя, който AstraZeneca е договорила да достави през второто тримесечие.

16-те милиона дози на Германия са в съответствие с този възможен недостиг. Очакваше се страната да получи около 34 милиона дози от „AstraZeneca“ през второто тримесечие, според вътрешния документ на германското министерство на здравеопазването, видян от Ройтерс.

В декларацията си в сряда здравното министерство потвърди германските прогнози за доставки, които преди това не бяха публични. Общо Германия очаква 56,3 милиона дози от „AstraZeneca“ по договора за доставките за ЕС, което е равно на 18,7%, равняващи се на 300 милиона дози за ЕС.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments