Защо наличието на антитела срещу COVID не е достатъчно за издаването на „Зелен сертификат“?

0
83
Радка Аргирова
Радка Аргирова. Снимка: Скрийншот от видео на "БНТ"

Има съществена разлика в антителата, които имунната ни система изгражда по естествен начин след преболедуване, и онези след имунизация. Темата коментира пред „БНТ“ вирусологът проф. Радка Аргирова.

Специалистът обясни, че при ваксинация се образуват определен вид неутрализиращи антитела, ефективни при среща със заразата. При естествено заразяване и преборване на вируса, имунната система на човек изгражда абсолютно всички видове антитела, включително и такива, които неутрализират болестта.

Нерядко се случва, подчерта професорът, тялото ни да не е образувало достатъчно от неутрализиращите антитела, а от останалите, които не ни защитават при повторен сблъсък с COVID-19. 

Аргирова е на мнение, че наличието на антитела не е обосновано условие, на базата на което да се издава „Зелен сертификат“. Именно поради това тя призовава онези хора, които вече са преболедували заразата, от 3 до 6 месеца след това да се подложат на ваксинация.

Ако мерките бяха въведени още през август, нямаше днес да имаме толкова висок брой заразени, убедена е проф. Радка Аргирова. Рестрикциите, иначе „прекрасни“, са доста закъснели, допълни тя.

По нейни думи има опасност от възникване на нови щамове с други мутации поради лесната циркулация на вируса у нас.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments