Защо Египет продължава да не желае да отвори КПП „Рафах“?

0
51
Граница
Граница. Снимка: Pixabay

Египет отдавна играе ролята на посредник в конфликта не само между Израел и палестинците, но и между самите основни палестински фракции, пише „BBC“.

Това е първата арабска държава, която сключва мир с Израел през 1978 г. – след като води няколко войни с еврейската държава. Сега вниманието е насочено към контрола на Египет върху един от двата сухопътни маршрута от ивицата Газаконтролно пропускателният пункт /КПП/ „Рафах“. Хиляди палестинци чакат от страната на границата с Газа, докато стотици камиони, превозващи отчаяно необходимата помощ, са паркирани от египетската страна. Към границата се насочват и много други конвои с помощи. Но все още няма споразумение за отварянето на пропускателния пункт, който според съобщенията е бил засегнат от няколко израелски удара през последните няколко дни.

От много години Кайро налага строги ограничения върху движението през граничния пункт „Рафах“ – до такава степен, че много палестинци по същество обвиняват Египет, че засилва израелската блокада на Газа, която е в сила, откакто „Хамас“ пое изцяло властта там през 2007 г.

Ограниченията са свързани най-вече със съображения за сигурност в Северен Синай, където египетските власти отдавна са въвлечени в смъртоносен конфликт с джихадисти, свързани с „Ал Кайда“.

Сегашното нежелание на Египет да отвори пропускателния пункт без ясни условия и гаранции обаче може да е по-скоро свързано с опитите да се избегне масово изселване на палестинци от Газа. Ръководителят на хуманитарната служба на ООН Мартин Грифитс заяви, че египетските власти се страхуват от голям приток на жители на Газа, за които те ще бъдат отговорни за неопределен период от време. Освен това Египет не иска да играе никаква роля в това, което може да се равнява на постоянно преселване на стотици хиляди палестинци от Газа.

Изглежда, че Египет е готова да позволи на чужденци и палестинци с двойно гражданство да напуснат, но иска това да зависи от допускането на хуманитарна помощ в Газа. Допълнителна спънка е, че Израел изглежда иска точно обратното – да позволи на повече палестинци да напуснат, отколкото Египет е готов да приеме, като същевременно ограничи размера на помощта, която може да влезе.

Египетският външен министър Самех Шукри заяви, че израелското правителство все още не е приело позиция, която да позволи отварянето на пропускателния пункт.

Дипломатическите усилия се засилват, за да се намери изход от безизходицата, тъй като хуманитарните организации предупреждават, че ситуацията в Газа се приближава до хуманитарна катастрофа.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments