Започва процес за военни престъпления срещу двама бивши лидери в Централноафриканската република

0
95
Правосъдие
Правосъдие. Снимка: Pixabay

Бившият ръководител на Футболната федерация на Централноафриканската република (ЦАР) ще бъде съден за военни престъпления в Международния наказателен съд. Патрис-Едуар Нгайсона, който е начело на християнското движение „Антибалака“, ще бъде изправен и пред обвинения в престъпления срещу човечеството, за които той отрича да са истина. Той и Алфред Йекатом са обвинени в координиране на нападения срещу мюсюлманското население в страната през периода 2013-14 г, предаде „BBC“.

Към днешна дата насилието в Централноафриканската република продължава да се разраства, като две трети от нея вече е в ръцете на размирните активисти. Както е известно, напрежението в бившата френска колония ескалира през 2013 г., когато голям брой мюсюлмански бунтовници от групата „Селека“ завзеха властта в християнската държава. Тогава група, съставена от предимно християнски активисти, известна под името „Антибалака“, се противопостави яростно на „Селека“, а тогавашният президент Франсоа Бозизе беше свален. Хиляди  местни жители бяха убити в последващите сблъсъци, а от ООН заявиха, че над един милион души са били принудени да напуснат домовете си, за да се спасят.

Кой е Патрис-Едуар Нгайсона?

Мъжът е известен като самопровъзгласилият се политически координатор на движението „Антибалака“. Според властите той се е възползвал от тази своя длъжност, за да върши военни престъпления и престъпления срещу човечеството, включително убийства, изтезания и вербуване на деца за военни каузи.

През 2015 г. Нгайсона получи забрана да се кандидатира за президент на Централноафриканската република заради предполагаемата му роля в зверствата, в които е обвинен, макар че той отрича.

 Той е бивш ръководител на футболната федерация на ЦАР и за кратко е бил министър на спорта, преди да бъде избран в Конфедерацията на африканския футбол през февруари 2018 г. Назначаването му стана обект на критики от страна на няколко правозащитни групи. „Ако твърденията бяха верни, нямаше да бъда тук днес.“, каза той тогава пред „AFP“.

Френските власти го арестуваха през декември 2018 г., а случаят му беше разгледан от Международния наказателен съд през януари 2019 г.

Кой е Алфред Йекатом?

Известен под прякора Рамбо, Йекатом е обвинен в извършване на убийства, изтезания, нападения над граждани и вербуване на деца за военни каузи. Той е бивш лидер на движението „Антибалака“. Мъжът отрича твърденията.

Йекатом беше избран за народен представител през 2016 г., въпреки че беше обект на санкции от страна на ООН. Той беше арестуван през октомври 2018 г., след като стреля с пистолет в парламента при спор с друг депутат, след което избяга. По късно обвиняемият беше екстрадиран, а от Международната федерация по правата на човека заявиха, че са сигнализирали за случая и според тях властите успяват да се борят успешно с безнаказаността.

Какво се случва в Централноафриканската република сега?

Насилието продължава да се разраства в страната въпреки ареста на двамата бивши видни активистки лидери.

Бившият президент Бозизе, който се завърна от изгнание през 2019 г., е обвинен, че стои зад последната криза в богатата на полезни изкопаеми държава, след като Конституционният съд му наложи забрана да участва в изборите през декември.

По официална информация коалиция от бунтовници, които са в съюз с него, са превзели огромни части от страната и заплашват да влязат в столицата Банги. Бившият държавен лидер отрча да има връзки с активистите, които отказаха да приемат да признаят победата на новия президент Фаустин Туадера и настояха за повторно гласуване.

Понастоящем най-малко 12 000 миротворци на ООН, придружени от руски и френски военнослужещи, подкрепят правителствените сили, но тяхното присъствие за момента не е попречило на хиляди граждани да бягат от страната.

 Агенцията на ООН за бежанците съобщи през януари, че около 92 000 бежанци са избягали в Демократична република Конго и повече от 13 000 са се насочили в Камерун, Чад и Конго-Бразавил. В изявлението се казва още, че останалите са разселени в рамките на Централноафриканската република.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments