Започва глобалната рецесия, предизвикана от коронавируса

0
220
Финансова криза
Снимка: Pixabay

Тъй като ресторантите, магазините, авиокомпаниите и фабриките затвориха врати по целия свят – от Ню Йорк до Париж и Мадрид, икономистите предупреждават, че глобалната рецесия вече не е само заплаха, а реална и е тук, пише „CNN“.

Мрачните икономически данни, публикувани от Китай в понеделник, показват, че страната е била сериозно засегната от избухването на епидемията от коронавирус през януари и февруари. Втората най-голяма икономика в света изглежда няма скоро да се възстанови.

Сега, когато правителствата и централните банки в Европа и Северна Америка предприемат драстични мерки, за да се опитат да овладеят пандемията, Азия все още е под тревога, тъй като финансовите пазари се сриват и все повече експерти твърдят, че започва глобално свиване на икономиката.

„Докато преди 10 дни имаше известна доза основателна несигурност дали глобалната икономика е в процес на влизане в рецесия, то 10 дни по-късно вече няма съмнение, че това е така“, заяви пред CNN Business Дейвид Уилкокс, бивш ръководител на научните изследвания и статистиката в борда на Федералния резерв.

Бързо променяща се обстановка

От изминалата седмица насам се наблюдават драматични промени в ежедневието на хората, тъй като броят на новите случаи на коронавирус се увеличи до 175 000, а страните предприемат крути мерки за ограничаване на заразата, като налагане на вечерен час и затваряне на обществени места. Тези действия, които със сигурност ще предизвикат сериозен икономически шок, дойдоха вследствие на сериозните поражения, които пандемията нанесе в Китай.

Сривът в дейността на световната икономика засегна всеки сектор от китайската икономика през първите два месеца на годината. Продажбите на дребно се сринаха с 20,5% през януари и февруари в сравнение с 2019 г., промишленото производство спадна с 13,5%, а инвестициите в дълготрайни активи се понижиха с близо 25%, показва Националното статистическо бюро. Най-рязко свиване се наблюдава в индустриалното производство.

„Ние виждаме въздействието на блокадата в Китай“, казва Бен Мей, който ръководи глобалните макро изследвания в Oxford Economics. „Условията може да се различават в различните държави“, обясни още той, но все пак растежът ще бъде труден“.

Докато Китай все още се бори да се изправи на крака, ситуацията в Европа и САЩ бързо се влошава. В Италия, която сега е епицентър на пандемията, вече има повече от 24 000 регистрирани случая. В Испания има най-малко 9 000, а в САЩ са докладвани повече от 4 000 случая на заразени.

В неделя Goldman Sachs направи мрачни прогнози за американския БВП, като се позова на спада в харченето, прекъсванията на дейността на веригите за доставки и въздействието на местните карантини. Инвестиционната банка смята, че икономиката на Америка ще се свие с 5% между април и юни, след нулевия ръст, отчетен между януари и март. Прогнозата за растеж за тази година е едва 0.4%, което е понижение с 1.2 пр. пункта.

„Прекъсванията в дейността в много сектори и нарастващата тревожност на обществеността относно вируса вероятно ще доведат до рязкото влошаване на икономическата активност през останалата част на март и през целия април“, заяви главният икономист Ян Хациус.

Икономистите от ING заявиха в неделя, че очакват американската икономика да се свие с 8% през второто тримесечие, както се случи по време на финансовата криза през 2008 г. Обикновено рецесията се изразява в две или повече последователни тримесечия с понижаващи се стойности на БВП – такъв резултат за 2020г. очаква главният американски икономист на IHS Markit Джоел Праккен относно най-голяматата икономика в света.

Пазарни сътресения

Междувременно финансовите условия се влошиха през последните дни, а пазарите изпитват изключителна нестабилност. Очаква се проблемът да започне да засяга и реалната икономика, тъй като потребителите се изнервят от тежко засегнатите си акции и става по-трудно за бизнеса да взема пари назаем. Акциите в САЩ сега са понижени с 27% спрямо рекордите им стойности, отчетени преди по-малко от месец.

„Най-притеснителната развитие на нещата в последно време е, че сега изглежда сме изложени на много по-голям риск финансовите пазари да станат „двигател“ на една неблагоприятната динамика“, казва Уилкокс, който е нерезидентен старши научен сътрудник в Института за международна икономика в Петерсън. Той посочи сътресенията на пазара за краткосрочни кредити като основен проблем.

В неделя Федералният резерв на САЩ предприе спешни действия, за да облекчи част от пораженията, като намали основната си лихва почти до нула и обяви, че ще направи заемането на щатски долари по-евтино за банките по целия свят. В понеделник Федералният резерв в Ню Йорк заяви, че ще инжектира до 500 милиарда долара във финансовите пазари, освен предварително планираните средства за финансови операции.

Това е признак за това колко притеснени са банкерите в централните банки относно смущенията на финансовите пазари, водещи до по-нататъшни проблеми. И тъй като фондовите пазари продължават да пропадат, кредитните пазари остават нестабилни, а ликвидността се изчерпва, се търси консенсус по една тема: В момента навлизаме в глобална рецесия, въпросът е колко лоша ще е тя.

„Шансовете за глобална рецесия са близо 100% в момента“, заяви в понеделник пред PoN Harlow Кевин Хасет, бившият най-високопоставен икономист в администрацията на Тръмп.

Превод: Глория  Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments