„Заедно за Пловдив“ поставиха над 1900 метра сигнални ленти на стотици опасни дървета

0
267
Опасни, изсъхнали дървета
Опасни, изсъхнали дървета. Снимка: „Заедно за Пловдив“

Гражданското сдружение „Заедно за Пловдив“ за пореден път сигнализира пред Искра.бг за стотиците изсъхнали дървета в града на тепетата, които застрашават живота и здравето на хората.

В началото на тази седмица започна и вторият етап по обозначаването на опасните сухи дървета в Пловдив. Район „Тракия“ осъмна обвит със сигнални ленти и предупредителни табели за опасни дървета. В акцията „Заедно за Пловдив“ използва над 1900 метра сигнална лента, за да привлече вниманието на гражданите и местната управа.

Общият брой на маркираните за санитарна сеч дървета приближава 150. Броени дни след първия етап от зелената акция на организацията, граждани започнаха да подават сигнали към тях за вече паднали тежки клони и дървета от съседни райони. Това накара управата на организацията да избързат в планираните етапи, преди природата да е взела поредна жертва.

Преди две седмици от сдружението изпратиха и сигнал, като входираха писмо до Община Пловдив, като я призовават да предприеме необходимите мерки за отстраняването на опасните дървета.

Пред Искра.бг местната власт обеща, че ще обърнат внимание на казуса:

„Сигналът, който е подаден от „Заедно за Пловдив“, е регистриран в деловодството с входящ номер и съответно е препратен входящ номер към сдружението. По компетентност е изпратено до органите, които трябва да предприемат тези мерки – ОП „Градини и паркове“. Срокът за отговор на сигналите е 14 дни от датата на входирането му. Ще се обърне внимание на сигнала, който е подаден.“

Председателят на организацията Никола Колев заяви пред медията ни:

„Направихме една акция, с която маркирахме десетки изсъхнали дървета в Район „Южен“ в Пловдив. Преди няколко месеца искахме разрешителни от шестте района на града да засадим 240 дървета. По-голямата част от районите ни отказаха с мълчалив отказ.“

По този повод потърсихме кмета на район „Тракия“, Община Пловдив, Костадин Димитров. Той каза пред Искра.бг:

„По регламент, единствените, които могат да премахват дървета – опасни или са в списъка по необходимост от премахване, са от ОП „Градини и паркове“. Ние имаме изпратени заповеди, които все още не са изпълнени от „Градини и паркове“. Наистина премахването на опасните дървета е нужно. Виждам, че са опаковани тези с частична изсъхналост или напълно изсъхвали в града. Трябва да има орган, които да следи за това. Например в Район „Централен“ има толкова много дървета, които не са угрижени. Трябва да се работи в две насоки – административната и физическата работа, която трябва да се извърши от „Градини и паркове“. Необходимо е обаче по-бързи действия.“

Димитров обясни каква е процедурата при опасно дърво:

„Изисква се да се събере подписка от етажната собственост и да се предостави заявление в Районното кметство. След това от кметството се предава към ОП „Градини и паркове“ и те по списък извършват съответната резитба.“

По думите обаче на Никола Колев на този етап от местната власт не предлагат и алтернативни възможности, където да се засадят нови дървета, подходящи за града. Той допълни:

„Засега изглежда Община Пловдив се е концентрирала в масовата сеч на половинвековните чинари по бул. „Васил Априлов“, вместо да започне дори и малки действия по превенция за премахване на изсъхналите и крайно опасни дървета.“

От своя страна Костадин Димитров е отворен към предложението на „Заедно на Пловдив“ да се засадят нови дървета на мястото на отстранените. Според гражданското сдружение спънката по подновяване на озеленяването на града идва от местните институции, които „взаимно си прехвърлят топката“.

Тук идват въпросите: Различните институции заедно с местната власт обсъждат ли проблемите на града или си прехвърлят отговорностите? Това не е ли безотговорно отношение към пловдивчани?

Припомняме ви, че „Заедно за Пловдив“ първо направиха положителната акция за засаждане на дръвчета и след това изготвиха допълнителна акция за отстраняването на опасните видове. Потърсиха и съдействието на Общинско предприятие „Градини и паркове“, което от своя страна отговаря за цялата зелена система на отделните райони в града, но такова не получиха.

„Вместо да се чудят как да усвоят парите от изтеглените кредити, в ненужното асфалтиране на паркингите на предприятията, които удобно наричат работни площадки, по-добре да насочат средствата в закупуването на техника и машини, които да се използват в същинската дейност на предприятията“, коментира още Никола Колев. Става въпрос за двете общински предприятия – „Градини и паркове“ и „Чистота“, които се намират едно до друго.

Общината видимо все още не предприема действия по входирания първи сигнал от Гражданското сдружение. „Заедно за Пловдив“ са готови и с втори такъв, базиран на сигнали от граждани. Никола Колев заяви:

„Не разбираме бездействието на Общината по предходния ни сигнал, въпреки нашата помощ и усилия заедно да преодолеем проблема. Именно заради това ще продължим да настояваме и да предприемаме всички необходими действия, въпреки тяхното бездействие и това на ОП „Градини и паркове“.“

Поради липсата на каквито и да било действия до момента от страна на Общината и на ОП „Градини и паркове“ от „Заедно за Пловдив“, поискаха оставката на директора на предприятието – Веселин Козарев.

От гражданската организация очакват реакция и действия от местната власт, в противен случай ще бъдат принудени да предприемат още по-крайни действия.

От Искра.бг ще продължим да следим казуса до неговото разрешаване.

Очакваме вашите сигнали на iskra@iskra.bg

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments