„Заедно за Пловдив“ сигнализира: Десетки дървета са със сигнални ленти за опасност, ще ги премахне ли Общината?

0
457
Опасни, изсъхнали дървета
Опасни, изсъхнали дървета. Снимка: „Заедно за Пловдив“

Гражданското сдружение „Заедно за Пловдив“ сигнализира за десетки изсъхнали дървета в града на тепетата, които застрашават живота и здравето на хората. В понеделник те са изпратили сигнал и са входирали писмо до Община Пловдив, като я призовават да предприеме необходимите мерки за отстраняването на опасните дървета.

От „Заедно за Пловдив“ посочиха, че са предоставили на местната власт списък с точните локации на изсъхналите дървета. Сдружението е предложило на Общината на мястото на отстранените дървета да засади нови.

По този повод от Искра.бг потърсихме председателят на организацията Никола Колев. Той каза:

„Направихме една акция, с която маркирахме десетки изсъхнали дървета в Район „Южен“ в Пловдив. Преди няколко месеца искахме разрешителни от шестте района на града да засадим 240 дървета. По-голямата част от районите ни отказаха, тъй като нямало място къде да бъдат засадени. Ние в исканията за разрешителни сме посочили поне три локации, на които нашите еколози и ландшафтни архитекти са обиколили и са определили подходящите локации. По различни причини тези локации не се приемат от пловдивската община, без да се се дава информация защо е този отказ.“

По думите на Колев на този етап от местната власт не предлагат и алтернативни възможности, където да се засадят дървета, подходящи за града. Засега Общината няма и вътрешна нормативна наредба при засаждане на дърво, а единственото изискване, което е по закон, е, че в градска среда не се садят плодни дръвчета. От наши източници научихме, че местната власт закупува от определен разсадник дървета, които използва за озеленяване на града. От „Заедно за Пловдив“ потвърдиха:

„Ние, като сдружение, също взимаме от този разсадник. Закупихме смърч и ясен. Това са двата вида дървета, които искаме да засадим.“

Според гражданското сдружение спънката по подновяване на озеленяването на града идва от местните институции, които „взаимно си прехвърлят топката“. Никола Колев посочи:

„В шестте района отговориха, че няма места, къде да засаждат. Ние първо направихме положителната акция за засаждане на дръвчета и след това изготвихме тази допълнителна акция. Потърсихме съдействието на Общинско предприятие „Градини и паркове“, което отговаря за цялата зелена система на отделните райони в града. Срещнахме се с тях, но те задълбочиха бюрократичния обхват на искането ни. Не получихме директно разрешение, а ни изпратиха от всеки район да искаме индивидуално разрешение за локация, където да засадим млади дървета.“

Притеснението на сдружението е, че повечето места, които са отбелязали с изсъхнали дървета, застрашават живота и здравето на гражданите. Общината и ОП „Градини и паркове“ не предприемат действия за премахване на изсъхналите дървета, но и не се грижат по адекватен начин за зелената си система, твърдят местните жители. По последни данни Пловдив е на трето място в градовете в Източна Европа по най-мръсен въздух, а София остава на пето.

От „Заедно за Пловдив“ призовават местната власт да вземе бързи и адекватни мерки за отстраняване на изсъхналите клони и дървета, за да може гражданските организации да засаждат нови. Те посочиха аргументите си:

„Когато едно дърво е изгнило и без буря, се създава предпоставка, във всеки един момент, да убие или рани някой. Отбелязали сме 70%, 80% и 100% изсъхнали дървета. Направихме такава акция в един от районите, където със светлоотразителна лента обхванахме стъблото на дървото и поставихме предупредителни табели за преминаващите граждани и превозните средства. Целта ни е да предпазим хората и да ги предупредим, че дървото е опасно. Тези дървета се намират до непосредствена близост до спирки, пешеходни пътеки, училище и детски градини.“

Припомняме ви, че преди няколко месеца по време на бурята дърво падна върху няколко деца в Пловдив. Тогава от местната власт си прехвърлиха отговорностите с ОП „Градини и паркове“ и не предприеха мерки за разчистване на града от опасните дървета.

От Искра.бг се свързахме и с Община Пловдив. Те ни отговориха:

„Сигналът, който е подаден от „Заедно за Пловдив“, е регистриран в деловодството с входящ номер и съответно е препратен входящ номер към сдружението. По компетентност е изпратено до органите, които трябва да предприемат тези мерки – ОП „Градини и паркове“. Срокът за отговор на сигналите е 14 дни от датата на входирането му. Ще се обърне внимание на сигнала, който е подаден.“

От гражданското сдружение настояват да се вземе сериозно под внимание изпратеното от тях писмото и Община Пловдив да поеме ангажимента за изпълнението му – отстраняване на изсъхналите и опасни дървета на територията на града. От „Заедно за Пловдив“ обещават на тяхно място да засадят нови фиданки за тяхна сметка.

От Искра.бг ще продължим да следим казуса до неговото разрешаване.

Очакваме вашите сигнали на iskra@iskra.bg

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments