За какво да внимаваме на плажа?

0
714
Медуза
Снимка: Wikimedia Commons

Десетки са нещата, които могат да развалят така чаканата лятна почивка. Сред най-разпространените опасности в крайбрежните води са медузите и морските дракони. Но не трябва да пренебрегвате и самата морска ивица, където ви очакват всякакви видове насекоми – оси, пчели, кърлежи, паяци, мравки и дори конски мухи.

При всякакъв вид ухапване е много важно навременно да бъде оказана първа помощ и ако се наложи да се потърси лекар.

Докато сте във водата – внимавайте с медузите. Трябва да се избягват в морето, защото изпускат отрова която дразни кожата. Често опарването става случайно, докато плуваме или газим сред медузите, без да внимаваме. Понякога то причинява интензивна болка, обриви, последващо повръщане и мускулни спазми. Някои по-тежки състояния може да стигнат и до затруднено дишане и кома. При настъпило опарване трябва да се потърси спешна медицинска помощ. Полейте мястото с оцет и не мърдайте, докато не дойде помощта.

Морският дракон е вид отровна морска риба от семейство Драконови. Това е най-отровната риба в Европа. Въпреки че отровата ѝ не е смъртоносна, тя създава болезнено усещане при убождане. Ако не се вземат навременни мерки и не се потърси лекарска помощ, може да доведе до сериозни последствия – засягане на кости, парализа и увреждане на стави. Натриване с лед или черен бъз е популярно средство за справяне с парещата болка.

Ако сте избрали почивката ви да е в някоя екзотична държава, не забравяйте да внимавате и за риби скат. Опашката им има назъбени шипове, които може да причинят прободни рани и порязвания. Те съдържат и отрова. Скатовете не са агресивни и по тази причина може да се нараните единствено, ако не внимавате и стъпите върху такава риба.

За да избегнете опасностите, къпете се по известни безопасни места, където рядко има неприятни инциденти. Ако смятате да се гмуркате, направете го със специални костюми и маска, при условие че желаете да разгледате опасните морски животни.

Не трябва да се забравя, че опасностите се крият и по брега.

При ужилване от пчела, на първо време трябва да се извади жилото. Много е важно и да се дезинфекцира образувалата се рана, за да предотвратите разпространение на инфекция. Това може да стане с помощта на кислородна вода или йод. На засегнатото място може да се положи нещо студено – това ще забави усвояването на отровата.

Ухапването на конската муха трябва да започне веднага след парене и сърбеж. Ако правилно сами не си окажете първа помощ, то токсичните вещества няма да се разпространят по кожата и възпалителната реакция ще бъде минимална. Не трябва да се забравя, че тези ухапвания шега не бива, защото кацат на изпражненията на животни и могат да бъдат преносители на множество различни заболявания.

Внимавайте и за кърлежи. Те невинаги пренасят болести, но съществува вероятност и да са носители на Лаймска болест и петнист тиф Rocky Mountain. Ухапването може да доведе до алергична реакция. Ако ви се забие кърлеж, най-добре се обърнете към специалист.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments