Александър Дунчев за промените в ЗУЧК: Пагубна сделка за сметка на Черноморието и дори държавата?!

0
695
Александър Дунчев
Александър Дунчев. Снимка: Wikimedia Commons

Природозащитникът и бивш народен представител Александър Дунчев разкри какво стои зад последните промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Той попита дали това не е пагубна сделка за сметка на цялото ни Черноморие и дори на държавата. Публикуваме коментара му без редакторска намеса:

„Наистина ли са „голям успех“ промените в ЗУЧК за трите плажа Корал, Иракли и Карадере, или са пагубна сделка за сметка на Черноморието и дори държавата?

Решете сами:

1. Законопроектът бе внесен, за да реши една лична кауза на един от вносителите, а не за да спре застрояването на морето. Затова законът не бе съгласуван с гражданските организации, които се борят и защитават Черноморието години наред.

2. А благодарение точно на тези организации беше разкрита и спряна част от сделката – пар. 9 и 10 бяха оттеглени, защото целяха връщането на бетона по морето чрез схемата „Дюни-гейт“ от 2013 г.

3. Доказателство за лобизъм, освен това, че единият вносител ползва плажа Корал като личен, е и факта, че не направи нищо да бъдат подкрепени обществените предложения за по-адекватна защита на цялото Черноморие.

4. А вносители ББ и ДП, които са фенове на бетона, със сигурност са спазарили „защитата“ на трите плажа за някоя мега схема, като вкарването на Деси в Конституцинния съд или запазването на министъра на ДПС след футболния погром.

5. Най-лошото е, че според анализа на Тома Белев, съпредседател на ЗД и експерт на „Зелени закони“, с безкритичното и на крак прокарване на промените в ЗУЧК за трите плажа, партньорите в „сглобката“ с няколко хитри маневри уредиха да продължи увреждането на два вида дюни, да не спира унищожаването на плажове чрез спорни концесии и строежи, както и да се възстанови застрояването на крайбрежието в зона “Б“ чрез незаконни подробни устройствени планове.

6. Да не говорим, че „защитата“ на трите еко-плажа може и да пропадне с гръм и трясък, ако държавата не намери между 200 и 400 млн. лв. да обезщети собствениците на имоти в буфера от 500 м. И да ги обезщети за какво?! Че са заграбили с далавери бивши държавни и общински имоти за жълти стотинки, и после чрез корупция са си прокарали разрешителни без екооценки??

И този опит за популизъм е разкрит.“

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments