Южноафрикански зам.-министър настоява Централната банка да отпечата пари за финансиране на правителството

0
197
Южна Африка, Снимка: Pixabay
Южна Африка, Снимка: Pixabay

Заместник-министърът на финансите на Южна Африка беше цитиран във водещ вестник, като призова Централната банка временно да отпечата допълнителни пари за финансиране на правителствения отговор на пандемията от COVID-19 и икономическия крах, който носи със себе си, пише агенция “Ройтерс”.

В интервю за “Sunday Times” Дейвид Масондо призова правителството да предотврати депресия в стил от 1930 г., като накара Централната банка да купува държавни облигации директно за финансиране на дефицита на страната по време на коронавирусната криза.

“Такива облигации трябва да бъдат еднократни специални облигации със спечелена печалба и трябва да се третират като временна мярка с ясен план за излизане”, коментира той.

“Такива пари от SARB (Южноафриканската резервна банка) трябва да се използват за незабавни интервенции, свързани със здравето заради COVID-19, и … мерки за икономическо възстановяване”, добави той.

Говорителят на централната банка не отговори веднага на искането за коментар.

Президентът Кирил Рамафоса миналия месец обяви рекордните спасителни пакети от 500 милиарда долара (26,3 милиарда долара), равняващи се на 10% от БВП на най-индустриализираната нация в Африка, за да смекчи икономическия удар от пандемията от коронавируса. Оттогава оживено се коментира как да се случи финансирането.

Рамафоза се обърна към МВФ и Световната банка, чувствителен въпрос в правителството, който по принцип се случва във враждебен контекст в наречения консенсус във Вашингтон.

Масондо е бивш младежки лидер на Комунистическата партия на Южна Африка, но откакто Рамафоса го назначи преди година, той е твърд привърженик на трудните икономически реформи, включително ограничаване на прекомерните правителствени разходи.

С безпрецедентен ход през март Централната банка започна програма за изкупуване на държавни облигации от вторичния пазар, за да инжектира ликвидност и да предотврати заемането на кредити.

Но идеята Централната банка да завземе държавния дълг директно за финансиране на дефицита най-вероятно ще прекрачи червената линия за финансовия министър Тито Мбоуни, фискален консерватор, който вярва в независимостта на централната банка.

Желанието на правителството да избегне ситуация като съсед на Зимбабве с осигуряване на бягство с печатане на пари, за да плаща сметките си, предизвика масивна хиперинфлация преди десетилетие.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments