2 514 000 000 лева е дал кабинетът „Денков“ на общините по 1134 споразумения за 10 месеца

0
57
Андрей Цеков
Андрей Цеков. Снимка: ПП

Пред препълнена зала в Благоевград лидерите на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков и Асен Василев, доскорошният министър-председател на РБ акад. Николай Денков, и бившият министър на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, се включиха в открит разговор с хората на тема: „Промяната последните 10 месеца – какво успяхме и къде сбъркахме? Какво ни очаква?“

Срещата в Благоевград
Срещата в Благоевград. Снимка: ПП

Старт на срещата даде кметът на Благоевград Методи Байкушев:

„Имаме ясна мечта – България да бъде една нормална европейска държава. Едни други хора също имат мечта – да се откажем. Днес сме дошли да кажем, че няма никакъв шанс да се откажем. Няма да си дадем България!“

Акад. Денков отбеляза както международните успехи на страната през последните 10 месеца, така и локалните:

„Обикновено политиците започват със социалните постижения – с това какво са дали на хората, но ние започваме с това как работи икономиката, защото ако икономиката работи, ще има пари за всичко, както показахме през тези 10 месеца в управление. И фактите го доказват: 1.8% ръст на икономиката за 2023 г. на фона на задържане на в Европа – изключително добър резултат, на който стъпиха Бюджет 2023 и Бюджет 2024. Инфлацията падна три пъти за 10 месеца – до 3% през март 2024 г., така че до края на годината очакваме да няма технически пречки за прием в еврозоната. Рекордно увеличение от 30% за чуждестранните инвестиции – над 7 млрд. лв. за 2023 г.“

Николай Денков
Николай Денков. Снимка: ПП

Акад. Денков отбеляза и очевидният факт за градове като Благоевград:

„Винаги съм се чудел защо един прекрасен град като Благоевград не е там, където трябва да бъде в развитието си. И отговорът, валиден за цяла България, е, че, за съжаление, при предишните управляващи на страната не са давали парите да отидат там, където трябва.“

„За успех в регионалната политика трябва да мислиш за хората, а не за своите хора“,  каза Андрей Цеков и обясни основната разлика в това как се прави регионална политика по време на ГЕРБ-СДС и по времето на ПП-ДБ и какво спъваше развитието на общините в България.

„Проведох разговор с Росица Велкова, и я попитах: Как Министерството на финансите финансира общински проекти, и тя каза: Първо идват списъците на общините на ГЕРБ, след това на ДПС и ако нещо остане – идват и на другите партии. Това е една от причините по време кабинета „Борисов 3“ за 4 г. да има 283 общински проекта. Като стойност са под 200 млн. лв. Интересното е, че тези споразумения се подписват обикновено в края на мандата и ги получават едни и същи фирми“, разказа Цеков и обясни какви промени е направило правителството, за да се подобри този процес:

„В Управленската програма поехме ангажимент, че ще разпишем механизъм, с който регулярно общините да могат да се финансират всяка година, така че парите да отидат при гражданите. Създаде се национална програма, с която се даде възможност всички общини в България да заявят проекти. Благоевград е една от областите, в които кметовете бяха най-активни – до 9 април бяхме сключили 82 споразумения за около 180 млн. лв. Само през тази година вече са подписани 723 споразумения със 191 общини за близо 2 млрд. лв., а за 10-те месеца на кабинета „Денков“ – 1134 споразумения за 2 514 000 000 лв.“

Асен Василев подчерта основната разлика между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ в икономическото и политическото мислене.

„Между 2009 г. и 2020 г. 1 млн. човека са напуснали страната. И изборът, който стои днес пред нас е кой модел на управление искаме – европейският модел със средна класа, или искаме латиноамериканският модел, при който парите са концентрирани в 10-20 олигарха, а всички останали са под линията на бедност“, каза Василев и допълни, че голямата битка на ПП-ДБ е за честни конкурси в една нормална държава.

Асен Василев
Асен Василев. Снимка: ПП

А каква е причината вече 30 години нищо да не се променя в държавата обясни Кирил Петков с „карта на завладяната държава“.

Кирил Петков
Кирил Петков. Снимка: ПП

„Държавата в лицето на МС, НС и парламентът е една от петте оси на властта. И това е единствената демократична ос от всички. Останалите четири са перманентната власт, дадена на хора, за които не сме гласували – служби, регулатори, съдебната власт и някои медиите. До голяма степен животът на хората зависи от тези институции, но никой не е гласувал за тях. Системата е така измислена, че дори един премиер не може да махне шефа на ДАНС – както се опита акад. Денков, нито шефа на НСО – както опитах и аз в ролята си на премиер“, посочи той.

Но това въобще не изчерпва темата със завладяната държава:

„Най-големите играчи в тези институции не са шефовете им, а хора по долните етажи на властта, които са там от 30 г. Ако България има мнозинство от свободни граждани, това нещо ще се разпадне. Трябва със зъби и нокти да го задържат и 30 г. успяха. Част от стратегията на статуквото е да държи свободните хора далеч от властта, за да не разбират какъв е проблемът. Правят театър от сутрин до вечер, а реално структурите на реалната власт стоят на тъмно. Все повече хора разбират как е структурирана държавата, знаят къде е проблемът и казват: Това не може да продължи така.“

За МРРБ приоритет остава строителството на четирите основни магистрали

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments