Увеличава се броят на делата срещу компаниите за бързи кредити в България

0
97
Бърз кредит
Илюстративна снимка

Броят на делата срещу компаниите за бързи кредити се увеличава след решение на Съда на Европейския съюз, произнесено по запитване от България.

То гласи, че ако допълнителните такси по потребителските кредити не са включени в годишния процент на разходите /ГПР/, длъжникът връща само главницата. Финансисти коментират пред „БНР“, че практиката на скрити такси е често срещана в България.

Много хора, ощетени от такива практики, търсят помощ от финансови консултанти за изготвяне на жалби и експертизи, тъй като в договорите за потребителски кредити често не са включени всички такси и общи разходи. Според решението на Европейския съд, ако не са включени всички разходи, кредитополучателят връща само главницата без лихвите и разноските. Това стана ясно след като български адвокат поиска тълкуване на закона.

Финансистът Десислава Николова обяснява, че потребителят не може да дължи повече от посоченото в закона, който определя предел на годишния процент на разходите. Таванът на ГПР е 5 пъти наказателната лихва за просрочие, което в момента е 68.9%. Например, при заем от 1000 лева за срок от 3 месеца, лихвата не трябва да надвишава 53.5%, а общото оскъпяване не повече от 91 лв. Това означава, че средно по 30 лв. трябва да бъде възнаграждението на небанковата финансова институция при тези условия.

Николова предупреждава, че клиентите често биват заблуждавани чрез манипулирани калкулатори на някои дружества за бързо кредитиране, които скриват таксите. Тя съветва хората да използват независими калкулатори в интернет.

Климатолог: Най-подходящо за море ще бъде от 20 юли до 15 август

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments