Тръмп проявява сдържаност спрямо обвиненията в сексуален тормоз срещу съперника си Байдън

0
140
Президент на САЩ Джо Байдън
Президент на САЩ Джо Байдън. Снимка: Joe Biden, Facebook

Рядко президентът Доналд Тръмп е сдържан в нападките си срещу своите политически опоненти, като неведнъж си е позволявал и да отправя непотвърдени обвинения, пише „AP“.

Но що се отнася до обвиненията в сексуален тормоз по адрес на бъдещия си опонент на президентските избори през ноември Джо Байдън, президентът е нетипично сдържан. 

Тръмп коментира публично инцидента едва на 30 април или повече от месец, след като Тара Рийд обвини публично Джо Байдън в секуалсен тормоз по време на онлайн радио предаване. В предаването Рийд твърди, че инцидентът се е случил по време на мандата на Байдън в Кепитъл Хил през 1993. Байдън яростно отхвърли обвиненията, като отрече категорично подобен инцидент някога да се е състоял. 

Когато президентът Тръмп бе потърсен за коментар относно инцидента, той прояви по-скоро безразличие. 

“Не знам нищо по въпроса”, отвърна Тръмп на репортер на “APNews”. “Мисля, че той трябва да отговори. Разбирате, нали… може да са лъжовни обвинения. Имам много опит с тях. Самият аз съм бил обвиняван напразно безброй пъти. Това е напълно възможен сценарий.”

Президентът Тръмп излезе с подобно становище и по време на участието си в телевизионното предаване “Fox & Friends” в петък.

“Вижте, той сам трябва да проведе тази битка. Аз самият съм водил много подобни, бил съм обвиняван напразно много, много пъти”, коментира Тръмп. “Изправял съм се пред много лъжовни обвинения, това мога да Ви кажа със сигурност. Пред наистина много. Може би и тук става дума за лъжовни обвинения. Честно казано надявам се за негово добро да е така ”.

Коментарите на Тръмп описват деликатна ситуация, в която се намира, опитвайки се да капитализира върху уязвимостта на съперника си, докато същевременно той самият е обвиняван от редица жени в непристойно поведение и нежелани физически контакти. Обвинения, които той също отрича категорично. 

По време на кампанията си през 2016 Тръмп не се поколеба да изтъква слабостите си като своеобразно “обезоръжаване на врага”, но предстоящата президентска надпревара с Байдън през ноември ще е първата от зараждането на социалното движението срещу сексуалния тормоз #MeToo. Социалната кампания вдъхна кураж не безброй жени да заявят публично, че са били жертва на сексуален тормоз. Част от инцидентите бяха свързани с изтъкнати политици и продуценти. 

Тръмп обаче насочи офанзивата си към позицията на Байдън спрямо Китай, наричайки го опасно “мекушав”. Същевременно се въздържа да коментира обвиненията на Рийд, тъй като самият Тръмп се намира в деликатната ситуация. Предвид че сан бе изправен пред подобни обвинения в близкото минало, това може да се отрази негативно върху женския електорат на партията, който може и да се окаже решаващ за изборите. 

Критици смятат, че Тръмп избягва излишна конфронтация предвид негативния обществен отзвук спрямо реакцията на президентския щаб при овладяването на коронавируса и тежките икономически последици. 

“Обвиненията на Рийд са второстепенни”, коментира Джейсън Милър директор на комуникациите на кандидатпрезидентската кампания на Тръмп през 2016. Според Милър обвиненията са маловажни на фона на другите уязвимости на Байдън.

“Това просто ни напомня, че Байдън е бил повече от 40 години в системата”, допълва Милър. “Напомня ни, че е сраснала се част от установилия се политически елит в страната и от добре познатото статукво”.

По време на предизборната си кампания от 2016 Тръмп не се поколеба да обвини съпруга на опонентката си Хилъри Клинтън – Бил Клинтън, в сексуален тормоз, но тогавашната ситуация бе далеч по-различна. 

Първоначално в общественото пространство се появи записът “Access Hollywood”, в който Тръмп лично описва как използва социалното си положение, за да притиска сексуално жени. На свой ред президентът организира черна “PR” кампания срещу съпруга на Хилари Клинтън. В неочаквана пресконференция, организирана от щаба на Тръмп по време на вторите президентски дебати, бе дадена думата на жените, твърдящи, че били са били обект на сексуален тормоз от страна на Бил Клинтън. 

Четири години по-късно обаче политическият пейзаж е различен. С появата на движението #MeToo фокусът на щабът на Тръмп се насочи върху Брет Кавано – върховният съдия, срещу когото бяха повдигнати обвинения в сексуален тормоз, които за малко не осуетиха номинацията му за съдия.  

“Той е невероятен човек и е обвинен несправедливо. Това, което се случи с него е абсолютен позор за цялата ни нация, коментира Доналд Тръмп по адрес на Кавано в деня, след като за първи път коментира обвиненията на Рийд. 

Щабът на Тръмп от друга страна цитира изказвания на висши демократи относно скандала с Кавано, с които се опита да покаже, че се тенденциозни в склоността си на кого да вярват.

“По време на изслушванията по делото срещу Кавано самият Байдън подчерта, че би било редно да имаме пълно доверие на всяка жена, осмелила се да изправи публично с подобни обвинения”, коментира в изявление Ерин Перин говорителка на предизборния щаб на Доналд Тръмп. “След драматичния обрат обаче, Байдън сега твърди, че не следва на всички жени да се има “пълно доверие”. 

Това бе и послание, което щабът на Тръмп многократно котира сред своите поддръжниците. 

“Джо Байдън и демократите показват, че залагат за себе си стандарти, различни от тези, които заложиха срещу Кавано”, пише в едно от прессъобщенията на щаба на Тръмп. 

В голяма степен обаче и самият щаб на Байдън се сблъска с трудности при ответната си реакция спрямо обвиненията на Рийд. Първоначалният отговор бе писмено отричане на обвиненията, като същевременно щабът на Рийд се застъпи за правото на жертвите на сексуален тормоз да дават публичност на подобни инциденти.

Самият Байдън отрече лично обвиненията едва на 1 май в интервю за “MSNBC”, когато категорично отрече всичко, казано от Рийд. След това в поредица от последвали медийни интервюта Байдън затвърди позицията си. 

В седмицата без реакция от страна на Байдън демократи изявиха многократно опасенията си, че бъдещият кандидат-президент допуска обвиненията да оронят имиджа на кампанията му. Женският електорат е ключов за Демократическата партия, като някои от членовете на партията се опасяват, че събитията може да се отразят изключително негативно върху доверието особено сред младите жени. 

Байдън на свой ред се опитва да насочи общественото внимание върху мерките на кабинета на Тръмп за ограничаване на коронавируса и последвалите икономически последици. Байдън коментира по адрес на президента, че крайно се е провалил в подготовката за справянето с пандемията от новия коронавирус и се е забавил при взимането на ключови мерки за опазването здравето на нацията.

Въпросът сега е дали Тръмп ще продължи да проявява сдържаност по адрес на бъдещия си опонент. На моменти президентът бе на ръба да се застъпи за Рийд, както се случи по време на онлайн радио интервю от по-рано този месец с радиоводещия и консерватор Дан Бонгино. 

В интервюто Тръмп коментира, че обвиненията изглеждат “достоверни” и че би било хубаво Байдън да се позове на доказателства в собствена защита. 

“Щом не е истина, нека докаже, че не е. Бил съм жертва на подобни абсурдни обвиненията не веднъж”, коментира президентът Тръмп.  

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments