Швеция настоява за още по-големи санкции срещу Русия заради агресията й в Украйна

0
28
Брифинг в Швеция
Брифинг в Швеция. Снимка: Правителство на Швеция

Министърът по европейските въпроси на Швеция Ханс Далгрен и министърът на публичната администрация Ида Каркиайнен коментираха какви са усилията, които полага страната в отговор на инвазията на Русия в Украйна, съобщиха от правителството. Мерките обхващат най-общо три области: санкции срещу Русия, подкрепа за Украйна и по-силна Швеция.

Страната и ЕС положиха големи усилия в отговор на войната на Русия в Украйна. Правителството на Швеция настоява за допълнителни санкции срещу Русия и взе решение за военна и хуманитарна подкрепа за Киев, заедно с исторически инициативи за укрепване на своята гражданска и военна отбрана.

Санкции срещу Русия

До момента ЕС прие пет пакета от санкции срещу Русия. Те включват замразяване на руски държавни активи в ЕС и изключване на големите руски банки от платежните системи. Наложени са и санкции, насочени към конкретни сектори на руската икономика. Последният пакет включва рестрикции срещу ощебанки и лица, свързани с руски държавни служители, както и забрана за въглища.

„Правителството настоява за допълнителни и по-строги санкции срещу Русия. Искаме да видим забрана за внос на руски петрол, но е важно те да бъдат наложени от единен ЕС, така че санкциите да имат въздействие“, каза министърът по европейските въпроси Ханс Далгрен на пресконференцията.

Подкрепа за Украйна

Швеция вече беше един от най-големите донори на помощ за Украйна преди войната. След инвазията тя реши да предостави военна и хуманитарна подкрепа на Киев в размер над 1,8 милиарда шведски крони. ЕС също значително увеличи подкрепата си с пакет в размер на 2,7 милиарда евро. Заедно с Полша Швеция сега работи за организиране на донорска конференция за Украйна през май.

По-силна Швеция

Инициативите за укрепване на Швеция се съсредоточават върху историческа инвестиция във военната и гражданската отбрана, икономиката, продоволствената сигурност, енергетиката и въпросите на миграцията.

За справяне с продължаващата бежанска криза, която е най-голямата в Европа след Втората световна война, правителството представи редица мерки за приемането на бежанци. Така общините се подпомагат с 500 милиона шведски крони като те се отпускат безвъзмездно

„Швеция ще поеме своята отговорност, но очаква и други страни в ЕС да направят същото. Правителството също така очаква всички общини в Швеция да допринесат с много по-равномерно разпределение на бежанците между тях, отколкото по време на бежанската криза от 2015 г.“, обяви министърът на публичната администрация Ида Каркиайнен.

Правителството също така прие мерки за справяне с покачванео на цените и смекчаване на ефектите върху шведския бизнес и домакинства, като временно намали данъкът върху горивата, удължи компенсаторните плащания за електроенергия в Южна и Централна Швеция. В пролетния коригиращ бюджет за 2022 г. кабинетът също така предвижда пакет за подкрепа от 1 милиард шведски крони за поддържане на шведската продоволствена сигурност.

„Настоящата обща оценка е, че инвазията на Русия в Украйна има умерено въздействие върху шведското общество като цяло“, каза още Каркиайнен.

Силно единство на ЕС

Международното и европейското сътрудничество е интензивно след нахлуването на Русия в Украйна. В ЕС се проведоха около 30 заседания на Съвета, а Европейският съвет планира да проведе допълнителна Среща на върха на 30-31 май.

„Тази ужасяваща война е сред най-тежките в Европа след Втората световна война. Това разкъса европейския ред за сигурност, който всеки лидер в нашата част на света подкрепяше, в Хелзинки през 1975 г. и в Париж през 1990 г. В същото време това доведе до изключително силно единство в европейското сътрудничество, което виждаме сега. Одобрението на санкциите срещу Русия и подкрепата за Украйна са огромни. Надявам се и вярвам, че ще продължим да виждаме такова единство и занапред“, коментира министър Далгрен.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments