Щабът: С или без извънредно положение мерките ще останат

0
1995
Национален оперативен щаб
Архив, Национален оперативен щаб, Снимка: Правителствена информационна служба

„Ние не сме хората, които решим каква е формата, но става въпрос за форма. С или без извънредно положение мерките по съдържанието си ще останат. И тук нямаме никакво разминаване. Естествено, Министерството на здравеопазването има своите правомощия и ще продължи да ги упражнява. По-скоро е правен въпрос каква форма.“

Това обяви д-р Ангел Кунчев от Националния оперативен щаб на редовния брифинг тази сутрин по повод вчерашното изявление на премиера Бойко Борисов, че се обмисля извънредното положение да бъде свалено преди 13 май.

Ръководителят на щаба ген. Венцислав Мутафчийски подчерта неколкократно, че решенията се взимат от политиците, а не от тях. Задачата не щаба е да поднася обективна информация на правителството и въз основа на това, съобразено или не, премиерът да вземе решение.

От неговите думи стана ясно още, че страната вече е преживяла един пик на заболеваемостта от COVID-19 в началото на месец април и в момента наближава нов пик.

„България преживя пик, който беше в началото на април. После имаше снижаване, а сега се катерим към нов пик. Факт е, че достигнахме стойности, които досега не бяха достигнати. Факт е, че възникват огнища, които са определени, но благодарение на бързата реакция на Регионалните здравни инспекции се тушират тези огнища. Както виждате и в Пеничерево и в завод Мизия. Надявам се в момента да се случи и в района на Дупница.“, обяви той.

Що се отнася до възможността да бъдат отворени училищата и детските градини Мутафчийски обяви следното:

„В света няма еднозначно мнение кой е по-добрият вариант. В момента се коментират два. Единият е пускане на най-малките ученици, включително и детските градини, за което мотивите са свързани за освобождаване на грижата на родителите и възобновяване на производствените процеси. Отчита се, че всяка една такава мярка би довела до усложняване на епидемиологичните процеси. Никой не е казал, че това е 100% безопасно. Вторият модел е пускане на по-големите ученици. Там има няколко съображения. Първото е, че им предстои полагането на по-важни изпити, от което им зависи по-нататъшното развитие и образование. Второто е, че при тях може да се разчита на по-осъзнато поведение, тоест носене на лични предпазни средства, физическа дистанция, използване на дезинфектанти. И за двете категории се препоръчва двустепенен модел на обучение и снижаване на броя на учениците в класните стаи.“

Той беше категоричен, че трябва да има единност в обществото, че всяко разхлабване на мерките би довело до усложняване на епидемиологичната обстановка и затова всяка държава се стреми да увеличи ресурсите на здравната си система.

„Заговори се за разхлабване на мерките в Германия и вчера разбрах, че в Берлин се изграждат огромни зали за подготовка за приемане на болни. И в Букурещ се случва това нещо.Трябва да има единност в разбирането в обществото дали може да се плати такава цена. Но това вече е много и политически въпрос, затова решаващо е консенсусът. Експертното мнение по света е едно и също от здравните специалисти.“, каза още ръководителят на Националния оперативен щаб.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments