ВМРО: Посрещнахме 1 май без трудещи се, с отрицателен прираст и изчезваща България

0
49
Карлос Контрера
Карлос Контрера. Снимка: ВМРО

В Деня на труда се оказахме с неработеща икономика и застаряващо население – тези тъжни и доста притеснителни изводи прави в свой анализ, публикуван във Facebook заместник-председателят на ВМРО Карлос Контрера.

„Няма кой да работи, няма кой да движи икономиката, няма кой да внася данъци и осигуровки в бюджета. Вървим постепенно към паритет между хората в нетрудоспособна възраст (деца и пенсионери) спрямо броя на хората в трудоспособна възраст…“, продължава да описва опасните демографски тенденции Контрера, добавяйки:

„Отдавна ние от ВМРО говорим за това, че населението на България намалява и застарява, което поставя под риск в средносрочен и дългосрочен план съществуването на българската нация. Демографският вакуум заплашва и икономиката, а като няма икономика поради липса на работна ръка, няма доходи, няма адекватен стандарт на живот, няма средства за развитие на публичната инфраструктура. И така се връщаме към първия проблем – бързото намаляване и застаряване на населението.“

Според Контрера политика в тази насока няма: „От 3 години държавата е на ръчно управление от самозвани фалшификатори – на документи, на история, на биографии. България е разменна монета за лични облаги срещу национален суверенитет. Ето защо и държавата загива.“

„Без държавата адекватно да се намеси с управленски и политически инструменти този процес е необратим. Липсата на целенасочена политика за младите семейства и децата води до демографска катастрофа. Първото, което трябва да се каже, е, че да имаш дете, да го отгледаш и образоваш е скъпо начинание. Без държавно системно подпомагане и грижа българите ще имат все по-малко деца и те ще се раждат във все по-късна възраст от своите родители /което пък е проблем на здравеопазването, защото все повече майки раждат в рисковите групи/, продължава с конкретни примери заместник-председателят на ВМРО“, допълва Контрера.

По тази причина Контрера напомня и основните мерки, които ВМРО предлага от години. Мерки, свързани с подпомагане на образованата раждаемост, за отглеждането на деца, образованието, здравеопазването и социалната система, които могат да бъдат базисни за обръщане на тренда по отношение на катастрофалната демографска статистика.

„Спасението на нацията е в ръцете на българската нация, защото тя решава така ли ще я караме занапред, както до сега, или ще се вземем в ръце, за да осигурим бъдеще за себе си и за нашите деца“, коментира още той.

От пресцентъра на партията прилагат основните мерки, които разработват от години:

В Европа имаме достатъчно добър пример – този на Орбан и Унгария, как да започнем да водим политика на стимулиране на образованата раждаемост и отговорното родителство. Необходимо е да взаимстваме именно от Орбан мерките, които биха проработили и в България.

Ако не се вземат спешни и крути мерки за насърчаване на раждаемостта, за подпомагане на младите семейства, накрая икономиката ще рухне поради липса на работна ръка, а след това просто окончателно ще рухне и държавата.

  • Жилищният въпрос – държавата да предоставя дългосрочни ипотечни кредити за закупуване на първо жилище на млади семейства срещу ниска лихва, с гратисен период между 5-10 години, а тези сделки да са освободени от ДДС;
  • Образование – увеличение в пъти на стипендиите на учениците за успех и отлични постижения; целеви стипендии за талантливи ученици в размер поне на две минимални работни заплати месечно.
  • Социална политика – държавната еднократна помощ за раждане на дете да бъде увеличена от 300 лв. на 10 000 лв. за майките, които ползват отпуск и получават обезщетение за бременност и отглеждане на дете.
  • Обезщетението за отглеждане на дете (втора година) да се равнява минимум на две минимални работни заплати, а не както е сега – 780 лв.
  • Всяка майка, която получава обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете до двегодишна възраст да получава безплатна карта за градския транспорт за времето, в което отглежда детето.
  • Здравни мерки – Задължителен предварителен скрининг за бременните жени; Разширяване на обхвата на Феталната морфология.

Феталната морфология е високоспециализирано ултразвуково изследване на всички основни органи и системи на плода. То дава информация за феталното развитие и протичането на бременността в зависимост от гестационния период.

Целта на феталната морфология е да се оцени анатомията на плода и да се изключат или установят аномалии, които се проявяват в по-късните месеци от бременността. По време на изследването се прави оценка на размерите и растежа на плода, пъпната връв и околоплодните води, плацентата, шийката на матката, кръвотока в различните съдове на фетуса.

Резултатите от изследването са готови веднага след завършването на прегледа. В случай на откриване на вроден проблем на плода се обсъждат констатациите и възможните начини за лечение.

Изследването фетална морфология е изключително важно за бебето и е препоръчително да се направи три пъти по време на бременността – 11-13-та гестационна седмица; 18-23-та гестационна седмица; 28-32-ра гестационна седмица.

Всяка родилка ще е длъжна да я извърши три пъти по време на бременността – 11-13-та гестационна седмица; 18-23-та гестационна седмица; 28-32-ра гестационна седмица – същото да е обвързано с обезщетението за майчинство;

Целта е да се раждат по-здрави деца и така да се облекчи здравната система.

Феталната морфология да се покрива на 100% от бюджета на НЗОК. При констатирана високорискова бременност НЗОК да покрива последващите изследвания и лечение на 100%. Това са само част от мерките, които могат да се прилагат. Това са част от важните обществени въпроси, а не непрекъснатите скандали.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments