САЩ: Сенатът одобри забележителен законопроект в областта на климата

0
35
Сенат
Сенат. Снимка: Pixabay

Сенатът на САЩ одобри законопроект, който включва пакет от 369 млрд. долара, предвидени за мерки в областта на климата. Това е най-мащабната инвестиция в историята на страната. Авторите на Закона за намаляване на инфлацията твърдят, че тази стъпка ще помогне за ограничаване на въглеродните емисии в страната с 40% до 2030 г. Някои домакинства могат да получат данъчен кредит в размер до 7500 долара за закупуване на електрически автомобил и 4000 долара за употребяван автомобил, предава „BBC“.

Законопроектът, който по своята същност е ключов елемент от програмата на президента Джо Байдън, предстои да бъде изпратен в контролираната от демократите Камара на представителите. Очаква се предложението да бъде подкрепено още тази седмица, преди да бъде подписано окончателно държавния глава. Тъй като до междинните избори остават само три месеца, приемането на законопроекта ще бъде възприето като положителен тласък за демократите. Освен мерки в областта на климата, мащабният пакет включва и разпоредби, които според поддръжниците му ще намалят разходите за здравеопазване и ще увеличат данъците за големите корпорации. Той обаче е умален вариант на предишен законопроект, който беше осуетен от двама сенатори с демократични политически възгледи, които споделят опасенията на републиканците относно разходите по него.

Действията в областта на климата са предприети в момент, когато САЩ са засегнати от вълна от екстремни метеорологични явления, включително неотдавнашната гореща вълна, както и смъртоносните наводнения в Кентъки, при които загинаха десетки хора. Очаква се президентът Байдън да посети пострадалите от наводненията райони на щата в рамките на днешния ден.

Много фактори допринасят за наводненията, но затоплянето на атмосферата, причинено от изменението на климата, прави екстремните валежи още по-вероятни. От началото на индустриалната ера до днес светът вече се е затоплил с около 1,1 градуса по Целзий, като температурите ще продължат да се повишават, ако правителствата по света не намалят рязко количеството вредни емисии.

След изтощителна нощна сесия демократите не скриха радостта си, след като законопроектът – плод на 18-месечни напрегнати спорове, в крайна сметка беше приет в Сената. Демократите преговаряха помежду си в продължение на месеци, за да гарантират, че пакетът с обща стойност над 700 млрд. долара ще получи подкрепата на всеки един от 50-те сенатори на партията, което беше необходимо, за да се преодолее нужния праг в Сената. Постигнатият компромис е значително съкратен вариант на много по-мащабна мярка, която много демократи се надяваха да одобрят миналата година.

Лидерът на демократическото мнозинство в Сената Чък Шумър заяви: „След повече от година упорита работа Сенатът твори история. Американците, които са загубили вяра, че Конгресът може да постигне значителни неща, могат да се възползват от този законопроект.

Междувременно някои републиканци заявиха, че ще се опитат да забавят или да блокират напредъка на законопроекта, който предвижда и отпускането на 64 млрд. долара за здравеопазване. Републиканският сенатор от Флорида Марко Рубио коментира, че законопроектът не е актуален за настоящата ситуация, тъй като не помага за намаляване на цените на стоките и услугите за работещите граждани, както и не предвижда по-строги мерки за задържане на престъпниците в затворите.

В събота Конгресът обсъди преработен вариант на законопроекта, след като бяха договорени компромиси по по-амбициозния първоначален план с активното участие на двама влиятелни демократи – сенаторите Джо Манчин от Западна Вирджиния и Кирстен Синема от Аризона. Манчин изрази опасения, че първоначалният законопроект ще засили инфлацията.

Индустриалните мерки в законопроекта включват данъчни облекчения за разработване на чиста енергия, които ще помогнат за покриване на високите първоначални разходи. Ще бъде създаден и нов „ускорител на технологиите за чиста енергия“ на стойност 27 млрд. долара, който ще подпомага развитието на технологиите за възобновяема енергия. Освен това 60 млрд. долара ще бъдат предоставени на общностите, които са пострадали най-много от замърсяването с изкопаеми горива.

Президентът Байдън, който определи законопроекта като „исторически„, обеща да върне САЩ на международната сцена относно борбата с изменението на климата. През април миналата година той се ангажира да намали емисиите на парникови газове в САЩ с поне 50% до 2030 г. Миналия месец лидерът обяви отпускането на 2,2 млрд. долара за подпомагане на изграждането на нова инфраструктура, която ще бъде изключително устойчива на екстремни метеорологични условия и природни бедствия.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments