САЩ и Украйна се опитват да пробият пропагандния балон на Путин

0
57
Президент на Русия Владимир Путин
Президент на Русия Владимир Путин. Снимка: Архив

САЩ и Украйна се опитват да осуетят усилията на руския президент Владимир Путин да изложи своя фалшив разказ за бруталната война, която води, като същевременно се стремят да придобият по-точна представа за нагласата на руския народ относно инвазията в Украйна, пише „The Associated press news“.

Докато руската армия понася хиляди жертви и все още не успява да превземе ключови украински градове, Путин засилва продължаващите вече две десетилетия репресии срещу свободното разпространение на информация в страната. Неотдавна Кремъл закри последните 3 независими руски медии, забрани основните платформи за социални медии, създаде нови закони срещу журналисти, които се противопоставят на неговата пропаганда, като настоява настоящата война да бъде наричана специална военна операция“. В резултат на това руската общественост няма почти никакъв достъп до алтернативи на антиукраинския и антизападен разказ за събитията, представен от Путин. Това е предпазна мярка, предприета от руския лидер, срещу евентуален отпор от страна на руските граждани срещу военните действия и западните санкции, които засегнаха сериозно руската икономика.

Пробиването на пропагандния балон на Путин е ключова стратегическа цел за Украйна и нейните западни съюзници. За да постигнат това, те предприеха редица явни и подмолни действия с идеята да достигнат до обикновените руски граждани – насърчаване на използването на специален софтуер, който помага да се преодолее блокирането на свободното сърфиране в  интернет, и организиране на правителствени брифинги с участието на влиятелни фигури от TikTok.

Надеждата е, че независимите гласове, които все още действат в Русия, тези от Запада, както и директните молби на украинците за помощ, могат да убедят масите, че някой умишлено ги подвежда за войната, която се води в съседство. Според бившия посланик на САЩ в Русия Майкъл Макфол въпросът вече не е в това какво да направим, за да спрем дезинформацията, а как да популяризираме информацията в Русия, което по негови думи е доста труден процес. Той подчерта още, че сред най-важните стъпки, за да се случи това, е щедрото финансиране на руските независими медии, опериращи извън Русия.

Украйна формира голяма част от представата на Запада за войната чрез разпространение на видеоклипове и публикации в социалните мрежи, в които се подчертава жестокостта на руските нападения срещу цивилни лица и разрушаването на украински квартали. Президентът Володимир Зеленски спечели възхищение в цял свят с речите си, които произнася директно пред камера и които се публикуват и споделят широко онлайн. В последната си реч преди инвазията, в която призова за мир, лидерът отбеляза:

Знам, че няма да покажат обръщението ми по руската телевизия.“

Администрацията на Байдън продължава да разсекретява разузнавателни данни за военните планове на Путин, за да подкопае способността му да ги осъществи. САЩ увеличават и финансирането на традиционните си средства за достигане до аудиторията в Източна Европа, като този месец взеха решение да отпуснат 25 млн. долара за Американската агенция за глобални медии, която контролира радио „Свободна Европа“/“Радио Свобода“ и „Гласът на Америка“. Медията „Гласът на Америка“ наскоро публикува онлайн инструкции за това как да се получи достъп до сайта ѝ чрез виртуална частна мрежа (VPN) или чрез други средства за заобикаляне на забраните. Междувременно представители на Белия дом се срещнаха с инфлуенсъри от TikTok, среща, която предизвика изненада, но според някои провеждането ѝ е било полезно.

Някои платформи за социални медии и новинарски организации заобикалят забраните и правителствения контрол от страна на Русия, като използват услугата за поверителност „onion“. Това означава, че руските потребители имат достъп до версия на Twitter, ако изтеглят браузъра Tor, който позволява достъп до сайтове в така наречената „тъмна мрежа“ Вместо характерното .com сайтовете onion имат суфикс .onion. Руските власти обаче имат известен успех при блокирането и на тези сайтове. Засега е трудно да се прецени със сигурност дали тези усилия дават резултат, но проучванията, проведени в други страни, показват, че този тип бариери, поставени пред свободното разпространение на информация, са достатъчно сложни за преодоляване, за да възпрат хората да продължат да се борят в тази посока.

Друг проблем е достигането до съзнанието на тези, които не желаят да бъдат убедени в противното, което е проблем и за американците. Милиони хора в САЩ, например, погрешно вярват, че изборите през 2020 г. са били спечелени с измама, въпреки неизброимите усилия да се развенчаят тези твърдения. Това създава една дезинформационна среда, която Кремъл харесва, тъй като тя е помогнала за насърчаване на операции за влияние срещу противниците на властта в Русия. Руските държавни медии продължават да повтарят неверни и неподкрепени с доказателства твърдения за правителството на Украйна, като настояват, че то се нуждае от „денацификация„, като наред с това е излъгало за нападенията на руските военни сили срещу цивилни цели, както и за разрушаването на цели квартали.

Украйна има зад гърба си три десетилетия история като бивша съветска република, която отдавна трябваше да започне да се защитава по-активно от кампаниите за политическо влияние и кибератаките на Москва. Игор Новиков, експерт по информационни тактики, смята, че известни личности, които вече са уважавани в Русия, като Шварценегер, и обикновени хора, които знаят как да поднасят правилно важните събития, ще имат по-голям успех, отколкото изпращането на масови текстови съобщения или използването на други, по-малко съобразени с нуждите на гражданите тактики.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments