Съмнителен е ефектът на ваксината за хора под 40-годишна възраст

0
100
Генетика. Снимка: Pixabay.
Генетика. Снимка: Pixabay.

Ползите, които ваксинирането би трябвало да донесе на младите хора със здрава имунна система, са под въпрос. Това заяви пулмологът професор Коста Костов пред „БНР“.

Рисковите професии, както и възрастовите групи 40+, е добре да бъдат ваксинирани срещу COVID-19, но за онази част от населението, която е в отлично здраве, съществуват редица въпросителни.

Професор Костов изпитва притеснения най-вече спрямо подходът, които съвременното общество има към науката. Истинската наука е деликатна материя, към която трябва да се отнасяме с внимание и търпение. Нужно е време, което да заяви категоричността на едно проучване или откритие.

Научни изследвания. Снимка: Pixabay.
Научни изследвания. Снимка: Pixabay.

Към настоящия момент научните среди са подчинени на политически търсения и очаквания, и на уплахата, обзела огромна маса от хора. Така ли се прави наука? Случват се неща, който биха изглеждали като аномалия при други обстоятелства, при които учените биха имали свободата да правят това, на което са посветили живота си.

Недопустимо е да бъдат допускани ваксини или други медикаменти, без те са да преминали през всички необходими етапи. Без да бъдат публикувани официалните данни, световната експертна общност от вещи лица да си е казала тежката дума. Да не говорим и за времето на изчакване, което е нужно при проследяването на възможните странични ефекти.

„Науката се поддаде и допусна да бъде използвана. Eдно общество, в което медиците се експлоатират като товарни коне, вече не е манеж, а обор“, изказа разочарованието си Костов.

Пулмологът сподели, че наблюдава с особен интерес канадска ваксина, която най-вероятно няма да стигне до нашата страна. Въпросната ваксина е базирана на растение и произведена от малка биотехнологична компания. Практически се използва генното инженерство като биотехнология извежда вирусен антиген от растението.

Ваксинация. Снимка: Pixabay.
Ваксинация. Снимка: Pixabay.

От очакваните да влязат при нас ваксини моите предпочитания са към тази на Pfizer/Оксфорд, базирана на т.нар. информационна РНК, която чрез липидни капчици ще вкара в клетките на организма и те ще прочетат шифъра на ваксината, след което ще започнат да произвеждат белтъчни продукти, върху които ще изграждаме и нашия имунитет, разясни професор Костов.

Утопично би било да се надяваме, че ще успеем да победим изцяло вируса, но надеждите са да се изключи натискът в епидемиологичен аспект.

Проф. Коста Костов изрази своето възмущение към онази част от българското общество, която предпочита да живее в пълна неинформираност и апатия. Немислимо е да се окачестви като зряло подобно поведение и липса на отговорност към другите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments